آيين نامه ساماندهی پایگاه های اينترنتی ايرانی

Status
این موضوع بسته شده است، امکان ارسال پاسخ نیست!

SenpaixDoge

Member
مدیریت کل سایت
تاریخ پیوستن
Sep 2, 2020
نوشته‌ها
6
امتیاز واکنش
3
وب سایت
gamerpa.net
درود ارجمند.unnamed.png
اول از همه از این که تمامی نوشته های بنده را میخوانید از شما سپاسگذارم. این نوشته صرفا جهت یادآوری قوانین و آیین نامه های ستاد ساماندهی پایگاه های اينترنتی ايرانی ایجاد شده است و از تمامی کاربران دعوت میکنم که چند دقیقه ای را صرف مطالعه این آیین نامه ها بکنند.
در دو دهه اخیر با گسترش بیشتر فضای مجازی حضور کاربران نیز در آن افزایش چشمگیری داشته به طوری که به یک عنصر کلیدی از زندگی روزمره ما مبدل شده.
از آنجایی که این فضای مجازی فوایدی همچون گذراندن اوقات غراقت، یادگیری، برقراری ارتباط و... دارد معایبی اعم از محیطی کاملا آلوده از بد افزار، توهین، اخبار غلط و دروغ، نوشته ها و پیام های هرز و خیلی مسائل دیگر را نیز به همراه دارد از این رو این فضا نیازمند کنترل و بررسی برای جلوگیری از هرگونه خطر برای کاربرانش خواهد داشت یکی از این دستگاه هایی که وظیفه کنترل و مراقبت از این فضا ها را بر عهده دارد سیستم ساماندهی میباشد که سایت ها و وبلاگ های ایرانی را زیر نظر وزارت ارشاد کنترل مینماید.
در ادامه شما میتوانید فهرست کامل قوانین مربوط به سیستم ساماندهی را مطالعه فرمایید، سایت هایی که با آئين نامه زير مغايرت داشته باشند ممكن است دچار محدوديت شوند.
بدیهی است که گیمرپا هیچگونه فعالیتی مغایر با بند های آیین نامه ساماندهی پایاگه های اینترنتی ایرانی نخواهد داشت، لذا تمامی مدیران و کاربران موظف هستند تمامی موارد ذکر شده را رعایت نماید.


هيئت وزيران در جلسه مورخ ۲۹/۵/۱۳۸۵ بنا به پيشنهاد شماره ۱۴۸۰۸/۱ مورخ ۲۹/۵/۱۳۸۵ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد اصل يکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران و با توجه به مصوبات جلسات (۴۸۲) تا (۴۸۶) و (۴۸۸) شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور انتظام امور و فعاليتهای اطلاع‌رسانی و توسعه خدمات دسترسی به اينترنت در کشور و با هدف ساماندهی (ثبت، حمايت و نظارت) فعاليت پايگاههای اطلاع‌رساين اينترنتی ايرانی در کشور و با مدنظر قرار دادن:
 • الف ـ حق دسترسی آزاد و سالم مردم به اطلاعات و دانش
 • ب ـ حمايت از پايگاه‌های اطلاع‌رسانی قانونی
 • پ ـ رعايت حقوق اجتماعی و صيانت از ارزشهای اسلامی، ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور
 • ت ـ مسئوليت مدنی و حقوقی و کيفری افراد در قبال فعاليتهای خود حسب مورد


آيين‌نامه ساماندهی فعاليت پايگاههای اطلاع‌رسانی (سايتهای) اينترنتی ایران را به شرح زير تصويب نمود:

فصل اول: تعاريف

ماده ۱ـ اصطلاحات زير در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

 • الف ـ پايگاه اطلاع‌رسانی اينترنتی (سايت و وبلاگ): کليه مراکز موجود در شبکه اينترنت که ارائه دهنده خدماتی مانند www و FTP هستند.
 • ب ـ پايگاه اطلاع‌رسانی ثبت شده: پايگاه اطلاع‌رسانی اينترنتی که مسئول آن اطلاعت و مدارک شناسايی خود و پايگاه را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و مطابق قوانين و مقرات از جمله مقررات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسيده و رسيد آن را دريافت کرده باشد و امکان برقراری ارتباط با شخص مورد نظر وجود داشته باشد.
 • پ ـ پايگاه اطلاع‌رسانی با هويت نامعلوم: پايگاه اطلاع‌رسانی اينترنتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نشده باشد.
 • ت ـ موارد غيرمجاز: موارد ممنوع برای انتشار در پايگاههای اطلاع‌رسانی اينترنتی از جمله موارد موضوع ماده (۶) آيين‌نامه واحدهای ارائه کننده خدمات اطلاع‌رسانی و اينترنت، رسا (ISP) مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماده (۷۷) اين آيين‌نامه.
 • ث ـ فعاليت غيرمجاز: انتشار هر نوع داده در پايگاههای اطلاع‌رسانی اينترنتی که مشمول حداقل يکی از موارد غيرمجاز ياد شده باشد.

فصل دوم: ساماندهی و وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ماده ۲ ـ مقررات و ضوابط شبکه اطلاع‌رسانی رايانه‌ای مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ديگر قوانين و مقررات حاکم لازم‌الرعايه می‌باشد.
ماده ۳ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن مديريت ساماندهی و نظارت بر پايگاههای اطلاع‌رسانی اينترنتی از فعاليت پايگاههای اطلاع‌رسانی اينترنتی ايرانی ثبت شده و با فعاليت‌های مجاز و سالم در کشور حمايت می‌کند.

ماده ۴ ـ وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زير است:
 • الف ـ پيش‌بينی و راه‌اندازس ساختار مناسب تشکلايت با استفاده از ظرفيتهای موجود برای ساماندهی، هدايت و حمايت از فعاليتهای اينترنتی مجاز و برخورد با فعاليتهای غيرمجاز.
 • ب ـ پيش‌بينی بودجه مناسب ساليانه به منظور سالم‌سازی و سامان‌بخشی به فعاليتهای اينترنتی در کشور.
 • پ – تعيين شرايط لازم برای پايگاه ، مديران مسئول سايت ها و نيز تعيين ساز و کار مناسب به منظور ثبت رسمی پايگاه های اطلاع رسانی و لغو آن و اعلام عمومی هر مورد
 • ت – اتخاد راهکار های مناسب برای حمايت مادی و معنوی از عوامل تقويت کننده فعاليت های سالم و مفيد اينترنتی با اولويت خبر رسانی تبصره – سازمان مديريت و برنامه ريزی کشور در راستای تحقق بند های فوق موظف به همکاری لازم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد
ماده ۵- پايگاه ها و سايت های اطلاع رسانی اينترنتی ملزم به ثبت مشخصات مربوط و ثبت هويت مدير مسئول خود بارعايت قوانين و مقررات از جمله مقررات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند .
 • تبصره – پايگاه های اطلاع رسانی که فعاليت خود را قبل از ابلاغ اين تصويب نامه آغاز کرده اند ف حداکثر به مدت دو ماه برای ثبت فرصت دارند و پس از اين مهلت و عدم ثبت مشمول بند پ ماده ۱ می باشند
ماده ۶- پايگاه اطلاع رسانی اينترنتی موضوع بند پ ماده ۱ توسط کار گروه موضوع ماده ۸ مسدود می شود.

فصل سوم : تخلفات و نحوه رسيدگی به آنها

ماده ۷- انتشار و نگهداری هر نوع داده اعم از متن ، صدا و ، عکس ، تصوير ، کارتون ، پويا نمايی ، فيگور ، کاريکاتور ، فيلم و غيره که از جمله حاوی مضامين زير و موارد موضوع بند های ت و ث ماده ۱ اين ايين نامه باشد در پايگاه اطلاع رسانی ممنوع است :
 • الف – مطالب الحادی و نفی يا تضعيف اصول و ارزش های اسلامی و يا توهين به اسلام و مقدسان آن و اهانت امام (ره) و يا رهبری ب – توهين به اديان آسمانی و کتب مقدس و انبياء و معصومين و مقدسان
 • پ – تحريک و تشويق به ارتکاب اعمال عليه امنيت ، حيثيت و منافع جمهوری اسلامی ايران
 • ت – تحريف مطالب امام خمينی (ره) و مقام معظم رهبری مدظلله العالی ، تحريف انقلاب اسلامی ملت ايران و توهين به ارزش های آن
 • ث – هر گونه اقدام عليه قانون اساسی و يا تفرقه افکنی و خدشه در وحدت و وفاق ملی و استقلال و تماميت ارضی و يا القاء بد بينی و نا امدی يدر مردم نسبت به مشروعيت و کار آمدی نظام
 • ج – توهين به اقوام و اقليت های مذهبی
 • چ – افشار اسرار و اسناد طبقه بندی شده از قبيل نظامی ، امنيتی و سياسی دولتی و خصوصی
 • ح – اشاعه منکرات و ترويج فحشا و مطالب مغاير با عفت و اخلاق عمومی خ – توهين به اشخاص حقيقی و حقوقی
 • د – اطلاعات خصوصی و شخصی افراد بدون اخذ اجاره کتبی از آنان
 • ذ – انجام فعاليت های اقتصادی غير قانونی از قبيل پولشويی ، تجارت هرمی و غيره .
 • ر – تبليغ يا آموزش پايگاه های اطلاع رسانی غير مجاز
 • ز – آموزش و ارائه هر نوع روش مقابله با مسدود سازی پايگاه های اطلاع رسانی غير مجاز (فيلترينگ)
 • ژ – نشر اکاذيب و افترا
 • س – برقراری هر نوع پيوند که مبلغ و مروج پايگاه های اطلاع رسانی حاوی مضامين جزء های فوق الذکر باشد.
 • ش – هر نوع اقدام خلاف شرع يا قانونی ديگر يا مخالف ضوابط و مقررات
ماده ۸- انتشار هر نوع داده ممنوع ( موضوع بند های ت و ث ماده ۱ او ماده ۷ اين آيين نامه و بند های آن در پايگاه های اطلاع رسانی منجر به ارسال گزارش از طريق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار گروه تعيين مصاديق پايگاه های غير مجاز اينترنتی ( مرکب از وزيران فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اطلاعات ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری ) به منظور مسدود سازی پايگاه اطلاع رسانی خواهد شد .

ماده ۹- رسيدگی به اداره فعاليت غير مجاز پايگاه های اطلاع رسانی ثبت شده با توجه به نوع و آثار آن به يکی از اشکال زير حسب مورد و يا حسب شدت و ضعف آن خواهد بود.

 • الف – تذکر رسمی به مسئول پايگاه های اطلاع رسانی نسبت به حذف داده يا داده های ممنوع و جبران ان مانند اصلاح يا عذر خواهی ساز و کار لازم برای ابلاغ تذکر رسمی به اين دسته پايگاه ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعيين می شود .
 • ب- ارسال گزارش به کار گروه تعيين مصاديق پايگاه های غير مجاز اينترنتی با تقاضای مسدود سازی پايگاه اطلاع رسانی برای مدت محدود يا تعطيل دائمی .
 • پ – مسئولان پايگاه های اطلاع رسانی ثبت شده که به دليل تخلف مسدود شده اند ، می توانند رد خوسات تجديد نظر خود را برای بررسی در کار گروه ياد شده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کنند .
فصل چهارم – ساير مقررات
ماده ۱۰- اتخاذ تصميم نسبت به پايگاه های موضوع اين آيين نامه مانع طرح شکايت عليه آنها در مراجع ذی صلاح و جبران خسارت و مجازات قانونی نمی باشد .
ماده ۱۱- هر گونه تغيير ، اصلاح و يا الحاق و جايگزينی در اين آيين نامه پس از طرح و تصويب در هيات وزيران مجاز خواهد بو د.

اين مصوبه با شماره ۱۰۹۰۶۰/ت۳۵۷۴۱هـ در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۵ توسط معاون اول رئيس جمهور ابلاغ شده است.
 
آخرین ویرایش:
 • پسندیدن
Reactions: Nabitak
Status
این موضوع بسته شده است، امکان ارسال پاسخ نیست!