گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

نگاهی به Metro Exodus جدیدترین عنوان از سری بازی های Metro در سبک Survival

Metro Exodus یکی از عناوین مورد انتظار و پرطرفدار در سبک اکشن اول شخص Shooting میباشد که در قالب Survival پیاده سازی شده است. این بازی پس از رونمایی از طریق E3 2018 کاربران بسیاری را به خود جذب کرد و بسیاری از بازیکنان بی صبرانه انتظار انتشار این بازی استثنایی را کشیدند. Metro Exodus تصویر متفاوتی از پایان دنیا را به نگاهی به Metro Exodus نمایش میگذارد، این تصویر خیلی خاص تر از سایر بازی هایی است که در این قالب پیاده سازی شده اند. یکی از مهمترین خصوصیاتی که سری بازی های Metro در خود جای داده است، مبارزه ای دلاورانه برای بقا و تلاش برای تبدیل دنیای تاریک مترو به هاله ی کوچکی از نور که بتوان سوی امید را در آن شاهد بود. سری بازی های Metro تصاویر تأمل برانگیزی را از زندگی مردم در پایان دنیا به نمایش میگذارد، این تصاویر کوهی از نا امیدی را در کنار زندگی بسیار سخت مردم به نمایش میگذارد که تعمق در دنیای این بازی میتواند انسان را به فکر فرو ببرد. سازندگان سری بازی های Metro یکی از رموز موفقیت خود در این بازی را مدیون پرداختن به جزئیات ریز بازی هستند، تا بتوانند از تمامی نقاط بازی فلسفه ی خاصی بسازند، به گونه ای که بازیکن در محیط هایی که پناهگاه انسان هاست، بتواند با نگاه کردن به جای جای این محیط وارد داستان های بی فرجامی شود.

داستان Metro Exodus با روایت شخصیت اصلی این بازی یعنی Artyom آغاز میشود؛ او میگوید که دنیای پیش از نابودی را به خاطر دارد، اینکه مردم بی دغدغه و مشکلات زندگی میکنند، لبخند میزنند، شادی میکنند و کار های بسیار دیگری که در دنیای پس از نابودی شاهد آن نیستند. در این جنگ نسل بیش از 7 میلیارد انسان از روی زمین از بین رفت، تنها 50,000 نفر موفق شدند از این فاجعه جان سالم به در ببرند که آنها نیز به زیرزمین رفته و وارد تونل های مترو شدند. یعنی فقط 50,000 نفر از نسل بشر باقی مانده که آنها هم به دست پنجه گرم کردن با هیولا ها پرداختند. مترو پس از آن اتفاق خانه جدید انسان ها محسوب میشود و انسان باری دیگر در این شرایط سخت به تولید مثل میپردازد و فرزندانی را به دنیا آورد که دیگر نه وسیله ای برای بازی، نه پارکی برای تفریح، نه بستری برای آموزش و یادگیری نگاهی به Metro Exodus و در کل هیچ چیزی که کودکان قبل از فاجعه داشتند را ندارند، جزء یک محیط تاریک. با تمام این تفاسیر، انسان موجودی میباشد که خود را با شرایط وقف میدهد و سعی میکند تا محیطی که در آن زندگی میکند را به مطلوب ترین شکل ممکن تبدیل کند، به همین منظور انسان مترو را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کرد. همانطور که انسان مترو را تبدیل به خانه ی خویش کرد باید از آن دفاع هم میکرد، مثل زندگی قبل از نابودی که غریزه ی بشر حکم میکرد که از خود و خانواده و خاکش محافظت کند، در همین خصوص جنگ بین انسان های حاضر در مترو با هیولا های سطح زمین ادامه داشت.

Metro Exodus Gameplay

ترشحات رادیواکتیوی همچنان یکی از معضلات اصلی بازی محسوب میشود که شخصیت اصلی را مجاب میکند که از ماسک استفاده نماید. فیزیک این بازی از حساسیت بالایی بهره مند بوده و خوشبختانه سازندگان توانستند تمامی تاکتیک های حرکتی بازی را خصوصاً در قالب شخصیت اصلی بازی به خوبی پیاده سازی نمایند. این روند از نظر حرکات دوربین به شکلی طراحی شده که انگار بازیکن با یک پلتفرم واقعیت مجازی در حال اجرای بازی میباشد. همچنین این روند در واقع گرایانه جلوه کردن حرکات فیزیکی نگاهی به Metro Exodus شخصیت اصلی بازی نیز صدق میکند. یکی از امکانات جالب توجه Metro Exodus نوعی از خاصیت Crafting میباشد که در خصوص پیدا کردن قطعات مختلف برای تکمیل سلاح ها در جریان گیم پلی میباشد؛ این روند باعث میشود که بازیکن بیشتر به محیط بازی توجه کند، و همانطور که گفته شد، سازندگان این بازی را طوری طراحی کرده اند که بازیکن را به عمق بازی فرو ببرند که علاوه بر پیدا کردن قطعات بتوانند بیشتر به محیط بازی دقت کنند. حملات هیولا ها در Metro Exodus به صورت ناگهانی، دلهره ی خاصی به بازی بخشیده است، علاوه بر آن نحوه ی سرشاخ شدن Artyom با این هیولا ها از جنبه ی هیجانی بالایی برخوردار میباشد که این جنبه میتواند لذت گیم پلی در بازی را تا انتهای داستان حفظ کند. شخصیت اصلی بازی که در ابتدا ظاهراً به ماجراجویی خود سرانه میرود، توسط هیولا ها زخمی میشود که در این حین شانس با او یار بوده و خوشبختانه مدافعان سرای زیرزمینی انسان موفق به یافتن او میشوند. وقتی Artyom را به اردوگاه زیرزمینی میاورند و او را تحت درمان قرار میدهند، وقتی این شخصیت چشم باز میکند همسر خود را میبیند که در انتظار به هوش آمدن اوست، پس از صحبت کوتاهی سرهنگ ارشد پایگاه که پدرزن Artyom میباشد نگاهی به Metro Exodus وارد شده و این شخصیت را نصیحت میکند، اینکه او نباید خودسرانه و بی برنامه برای انجام کاری اردوگاه را ترک کند که به همچین وضعی دچار شود. حق با سرهنگ ارشد است، Artyom به گونه ای تنها قهرمان این اردوگاه میباشد و زنده ماندنش برای بقای این مردم بسیار حیاتی است. همسر Artyom همواره او را در مأمورت هایش یاری میدهد و نقش بسزایی را در این امر ایفا میکند و مشخص است که زن با تجربه ای میباشد. وقوع اتفاقات غیر قابل پیش بینی از دیگر خصوصیات این بازی میباشد. شخصیت اصلی این بازی بسیار کم حرف است، یا بهتر است گفته شود که اصلاً حرف نمیزند، اما در مجاورت آن همسرش به جای هر دوی آنها صحبت میکند. Metro Exodus همانند نسخه های گذشته خود حالت مخفی کاری را در جریان بازی حفظ کرده است، سری بازی های Metro در پیاده سازی حالت مخفی کاری به خوبی ظاهر شده اند. در حالت مخفی کاری بازی، بازیکن انتخاب میکند که یا با ضربه ی فیزیکی یا با سلاح سرد مثل چاقو حریف را از پای درآورد. اگر بازیکن در جریان این بازی هوشمندی به خرج دهد، Metro Exodus میتواند تبدیل به یک عنوان با ارزش برای تجربه کردن باشد. داستان این بازی در شهر مسکو کشور روسیه دنبال میشود، طبیعت سرد و یخ زده ی بازی به علاوه ی بارش برف آن جلوه ی خاصی به این بازی بخشیده است. به طور کلی Metro Exodus عنوان موفقی میباشد که واقعاً ارزش تجربه کردن آن وجود دارد. این بازی توسط شرکت 4A Games ساخته شده و توسط شرکت Deep Silver از تاریخ 15 فوریه 2019 برابر با 26 بهمن 1397 برای پلتفرم های Microsoft Windows، Xbox One و PS4 در دسترس قرار دارد.

فرستادن دیدگاه

نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد بود و انتشار نخواهد یافت.

این تارنما جهت افزایش کیفیت مرور شما از کوکی ها استفاده میکند، در صورتی که از این تارنما دیدن میکنید به معنای پذیرفتن سیاست های قانون کوکی میباشد. پذیرفتن بیشتر بخوانید

سیاست حفظ حریم شخصی