گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

World War Z و نگاهی به بررسی کیفیت گیم پلی آن در سبک Survival

,

World War Z

پس از مدت ها، یکی از عناوین مورد انتظار سبک Survival یعنی World War Z منتشر شد. این بازی که حالت بقای آن در قالب Zombie پیاده سازی شده است، از 4 شخصیت مختلف در جریان گیم پلی خود بهره مند میباشد که بستر بسیار مناسبی را برای اجرای حالت CO-OP بازی محیا کرده است. گیم پلی های دیده شده از این بازی نشان میدهد که برای بازدهی هرچه بیشتر حالت CO-OP این بازی باید کار تیمی به بهترین شکل ممکن انجام شود. اگر فیلم World War Z که در سال 2013 با نقش آفرینی Brad Pitt منتشر شد را دیده باشید، و صحنه ای که پناه گاه مردم با هجوم وحشتناک زامبی ها مواجه شده بود را به خاطر داشته باشید، این هجوم تکان دهنده و هیجان انگیز به صورت مداوم در گیم پلی بازی اتفاق میوفتد که بعضی مواقع بازیکن را شوک میکند. نحوه ی شروع این بازی شباهت بسیاری به شروع بازی Left 4 Dead 2 دارد، به گونه ای که هر 4 شخصیت بازی به صورت همزمان از بالای پشت بام یک ساختمان واقع در شهر نیویورک بازی را آغاز میکنند؛ وقتی بازیکن به واسطه ی آسانسور به پایین آپارتمان می آید، با اولین صحنه ی تکان دهنده حمله ور شدن زامبی ها مواجه میشود که به قدری تعداد آنها زیاد است، هیچ جای خالی بر روی زمین پیدا نمیشود. یکی دیگر از وجه اشتراک بین این دو بازی هجوم زامبی ها میباشد، در World War Z همانند Left 4 Dead زامبی ها به شکلی وحشیانه و دوان دوان به سوی بازیکن حمله ور میشوند، در این بازی شیوه ی تجدید میزان سلامتی برای خود شخصیت اصلی و یاران او مشابه Left 4 Dead میباشد، همچنین بعضی از دشمن های اصلی که در Left 4 Dead وجود داشتند، نمونه مشابه آن در بازی World War Z نیز دیده میشود. یکی از مزایای این بازی چنین است که علاوه بر انواع متنوع اسلحه میتوان از سلاح های سرد نیز استفاده کرد. بازیکن در حین حمله ی زامبی ها به هیچ عنوان نباید در یک نقطه ساکن باشد چون در این شرایط شکست حتمی است، باید در این بازی دائماً در حال حرکت دشمن خود را از پای درآورید و همیشه راهی برای فرار اضطراری تعیین کنید. یکی از خصوصیات مثبت World War Z ایجاد بستر هایی جهت نابودی و جلوگیری از یورش زامبی ها میباشد، این بستر ها میتواند شامل کشیدن سیم خار دار در موقعیتی خاص، مسلسل ماشینی، تله های الکتریکی و … باشد. این بازی به صورت دنیای آزاد پیاده سازی نشده و گیم پلی آن به صورت خطی دنبال میشود. در این بازی جدای از سلاح سرد، امکان حمل 3 اسلحه وجود دارد، یک اسلحه کوچک که بیشتر نظیر کلت های کمری و … میشود، یک اسلحه ی معمولی که Shotgun یا M4 و امثال آنها را شامل میشود، و یک اسلحه سنگین مثل بازوکا و سایر سلاح هایی که از میزان خسارت بالایی برخوردار هستند. World War Z از میزان خشونت و هیجان بالایی بهره مند است و علاوه بر آن بنظر میرسد که فیزیک ساختار بدنی زامبی ها نسبت به شخصیت اصلی بازی از کیفیت بیشتری برخوردار باشد؛ تکه تکه شدن اعضای بدن زامبی ها و خون ریزی ها و تخریب پذیری آنها در حین تیر اندازی به شکلی واقع گرایانه ساخته شده است. در پایان لازم به ذکر است که گیم پلی این بازی فقط محدود به یک موقعیت مکانی خاص نبوده و در این روند هم از تنوع قابل قبولی برخوردار است.

هجوم زامبی ها در World War Z
هجوم زامبی ها در World War Z

اینکه در ابتدای متن World War Z با Left 4 Dead تشبیه شده دلیل بر آن نیست که بتوان از همه لحاظ این 2 بازی را باهم مقایسه کرد، World War Z در کنار وجه تشابهی که دارد عنوانی کاملاً متفاوت، با کیفیت و هیجان انگیز میباشد که در نوع خود اولین بوده و کاملاً ارزش تجربه کردن را دارد. بازی World War Z در سبک اکشن سوم شخص ساخته شده و از حالت های Single Player و Multiplayer برخوردار میباشد. این بازی توسط شرکت Saber Interactive طراحی شده و به واسطه ی شرکت Focus Home Interactive به تازگی وارد بازار شده است و برای پلتفرم های PC، Xbox One و PS4 در دسترس میباشد و علاقمندان میتوانند جهت کسب اطلاعات تکمیلی و مشاهده ی تیزر ها و تصاویر بیشتر از بازی به وبسایت رسمی آن مراجعه نمایند.

فرستادن دیدگاه

نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد بود و انتشار نخواهد یافت.

این تارنما جهت افزایش کیفیت مرور شما از کوکی ها استفاده میکند، در صورتی که از این تارنما دیدن میکنید به معنای پذیرفتن سیاست های قانون کوکی میباشد. پذیرفتن بیشتر بخوانید

سیاست حفظ حریم شخصی