The Elder Scrolls V Skyrim | نقد و بررسی ساختار بازی

The Elder Scrolls V Skyrim این بازی در نوامبر سال ۲۰۱۱ منتشر شد و توانست صاحب عنوان یکی از بهترین بازی های سال به دیدگاه بهترین سایت های گیمینگ از جمله گیم اسپات را بدست آورد و در مجاورت آن نیز توانست بیش از ۲۰میلیون دلار فروش داشته باشد ، Skyrim در قالب اول شخص و سوم شخص اجرا میشود و برای رده سنی ۱۶ سال به بالا مناسب است.

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
کتیبه های کهن 5 اسکایریم

The Elder Scrolls که عنوان آن در لغت به معنای کتیبه های کهن میباشد محصول شرکت Bethesda ؛ یک ناشر و سازنده ی بازی های کامپیوتری است که در سال ۱۹۸۶ فعالیت خود را در زمینه ی صنایع سرگرمی و بازی های کامپیوتری آغاز کرده و این بازی را در سه پلتفرم PS3 ، Xbox 360 و PC منتشر کرده است . موقعیت مکانی این شرکت هم در شهر بتزدا ایالات متحده ی آمریکاست .

Bethesda به صورت گسترده بازی های رایانه ای گوناگونی را در سبک های مختلف عرضه نمود ، از جمله بازی های پر مخاطب این کمپانی میتوان به بازی Fallout، dishonored ، Doom ، و The Elder Scrolls اشاره کرد .

The Elder Scrolls V Skyrim یک بازی فانتزی ، افسانه ای و حماسی میباشد که به سبک دنیای آزاد پیاده سازی شده و بازیکن را در عمق ماجراجویی های فوق العاده ی خود غرق میکند و زمان آن به دوره ی ساحره ها و عصر اژدها بازمیگردد .

داستان بازی در حول محور شخصیتی به نام Dragonborn (اژدها زاده) میباشد که موظف است دنیا را از چنگال اولین اژدها به نام Alduin که پیش گویی شده برای نابودی دنیا خواهد آمد ، نجات دهد .

The Elder Scrolls V Skyrimداستان بازی حول محور شخصیتی است به نام دراگون بورن که تلاش میکند پدر اژدهایان (Alduin) را در دنیای ساختگی به نام اسکای ریم شکست دهد زیرا پیشگویی شده Alduin قرار است دنیا را نابود کند.

یکی از امکانات قابل The Elder Scrolls V Skyrim توجه بازی ساختن شخصیت اصلی داستان توسط خود بازیکن میباشد ، یعنی بازیکن میتواند آیتم هایی نظیر جنسیت قهرمان ، رنگ پوست ، مدل و رنگ مو ، ترکیب چهره ، اندازه ی جثه و حتی نژاد قهرمان خود را تعیین کند .

the elder scrolls v skyrim map
نقشه بزرگ بازی بدون مشخصات مراحل و مکان های خاص

این بازی دارای نقشه بسیار بزرگی است که در هر گوشه و کنار آن یک داستان و ماجراجویی مختص خودش اتفاق میافتد و همچنین دارای نقاط جغرافیایی بسیاری از جمله شهر ها روستا ها مزرعه ها جنگل ها غار ها و … است

یکی دیگر از جذابیت های بازی این است که اگر مقصد شما فرسخ ها دور تر از شما در میان یک کوه باشد ، هیچگاه نمیتوانید پیش بینی کنید که در این مسیر تا رسیدن به هدف مورد نظر چه چیزی انتظار شما را میکشد و ممکن است مورد حمله ی حیوانات وحشی ، موجوداتی خاص از جمله (Giant) ها ، قبایل یا راهزنان و حتی اژدها قرار بگیرید و این اتفاقات پیش بینی نشده در این بازی از جمله دلایلی است که Skyrim را بسیار هیجان انگیز جلوه میدهد .

The Elder Scrolls V Skyrim دارای موقعیت های مکانی گوناگونی میباشد که مشمول از نواحی گرم و به نسبت تابستانی و نواحی سرد که میتوانید در آن شاهد کولاک های برف و باران The Elder Scrolls V Skyrim ، بخش های کوهستانی ، مه گرفتگی و … باشید ، یا از جلوه های طبیعی دیگری همانند درختان چشمه ها مزارع و انواع ساختار های طبیعی که نشانگر خلق گرافیکی بسیار زیبایی میباشد را مشاهده کنید .

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
اب و هوای متنوع در اسکایریم به صورت ابری ، صاف ، طوفانی ، بارانی ، برفی و …

به طور کلی طبیعت موجود در بازی، در کنار ماجراجویی های طولانی و جذاب خودش را نشان میدهد و به همراه آن موسیقی متن افسانه ای حماسی و نور پردازی حرفه ای ، تمایل بازیکن را نسبت به گیم پلی دوچندان میکند .

شما در این بازی سیاست های خودتان را اجرا میکنید ، یعنی اگر از نژاد یا شخصیت خاصی خوشتان نیامد ، میتوانید با آنها وارد جنگ شوید یا ممکن است در حین سفر درون بازی گرفتار مزدوری شوید که برای ادامه ی راهتان از شما پول اخاذی کند یا تهدیدتان کند و شما میتوانید یا او را از سر راهتان بردارید و یا به او باج بدهید .

همچنین در دیالوگ های جاری بازی شما پاسخ مورد نظر خودتان را برای بازگویی به مخاطبتان انتخاب میکنید ، گاها نیز پیش می آید ، با موجوداتی رو به رو میشوید که کار آنها از مذاکره گذشته و باید مستقیما یا با آنها وارد جنگ شوید و یا فرار کنید ، موجودات زیادی از این قبیل وجود دارند که به طور مثال میتوان از  Troll ها ، اژدها ، حیوانات درنده و یا giant ها نام برد که این دسته از موجودات برای خود مرزی را مشخص کرده اند و ورود شما به آن مرز موجب درگیری آنها ها با شما میگردد .

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
جنگاوری و سلاح های بازی ، این تصور مربوط به یکی از 10 سلاح برتر بازی است

یکی دیگر از مزایای جنگاوری بازی این است که شما میتوانید در لحظه از ۲ ایتم استفاده کنید (البته اگر آن سلاح نیازمند ۲دست نباشد) یعنی شما میتوانید همزمان هم از شمشیرتان استفاده کنید و هم از جادوی خود و نکته ی جالب دیگر آنکه شما میتوانید سلاح مد نظر خود را بسازید چرا که این بازی از خاصیت Crafting برخوردار است The Elder Scrolls V Skyrim و شما میتوانید با بدست آوردن  آیتم های مورد نیاز ، سلاح های شخصی مورد علاقه خود را بسازید  ؛ از دیگر مزایای بازی میتوان به دسترسی سریع پلیر به تجهیزات ابزار ها و سلاح ها ، جادو ها ، اپدیت ها و نقشه در یک سربرگ اشاره کرد یعنی شما با فشردن یک دکمه میتوانید به همه ی موارد مذکور دسترسی پیدا کنید .

این بازی بخاطر وجود خشونت و خون ریزی ، تم های جنسی و استفاده از الکل در بازی برای کاربرانی با سنین کم توصیه نمیشود .

The Elder Scrolls V Skyrim در بدو ظهورش یعنی ۶سال پیش به نوبه ی خودش حرف اول را میزد و پیشگام بود ، چرا که در آن دوره کمتر کسی بازی جهان آزاد گسترده و پیچیده ای همانند اسکایریم را در چنین محیط خاص و فوق العاده تجربه کرده بود .

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
تصویری از محیط The Elder Scrolls V Skyrimدر ویرایش Special یا ویژه کتیبه های کهن 5 اسکایریم

ویرایش  دیگری از این بازی نیز  تحت عنوان Skyrim Special Edition در دسترس است که با هدف بازسازی تکسچر ها ، کیفیت نور پردازی و گسترش بازی از طریق محتوای قابل دانلود  در سال 2016 برای پلتفرم های PS4 ، Xbox One و Pc انتشار یافته و از لحاظ کیفیت میتوان به : باز سازی شدن افکت ها و هنر های سازنده ی محیط بازی ، حجیم شدن پرتو های خورشیدی ، بازتاب The Elder Scrolls V Skyrim فضا و محیط بازی در صفحه ، بیشتر شدن کیفیت بارش برف و بیشتر شدن کیفیت آب جاری در رودخانه ها و … اشاره داشت و شما برای اضافه کردن این حالت ها به بازی در منوی استارت گزینه ی Mods را انتخاب کرده و از حالت های موجود بهره میبرید .

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
تصویری از محتوای قابل دانلود در نسخه ویژه از اسکایریم

در این نسخه ۳ DLC گسترده ای به بازی اضافه شده از جمله Dawnguard : که برای گسترش خون آشام ها شکل گرفته و به بازیکن اجازه میدهد که به آنها بپیوندند و همچنین این DLC شامل سلاح های جدید مثل Crosbow و انواع زره ها و همچنین اضافه شدن Skill مهارت خون آشام ها میباشد .

Hearthfire : این DLC شامل یک بازی سه نفره است که به بازیکنان اجازه میدهد که خانه ی خود را در یک مکان از پیش تعیین شده ایجاد کند و هچنین توانایی اتخاذ یک کودک را نیز داشته باشند .

The Elder Scrolls V Skyrim

Dragonborn : این DLC جزیره ی Solstheim را اضافه کرده و فرصتی را برای اژدها سواری محیا کرده است و همچنین سلاح های جدید ، ماموریت ها ، دشمنان ، قطعه های زرهی و قدرت فریاد اژدها جزء افزونه های این DLC هستند .

جدا از بحث تغییرات در بخش داستانی شاهد اسلحه ها ، زره ها ، جادو ها ، تصاویر گرافیکی پیشرفته ، بازسازی هنر و اثراتی با وضوح بالا اشعه های خورشیدی در ابعاد زمین و رزولوشن  ۴K و … در کنسول PS 4 خواهید بود.

گیمرپا • The Elder Scrolls V Skyrim
تصویری از امتیاز متا این عنوان در Metacritic

این بازی در بدو انتشار تاکنون مورد توجه کاربران و منتقدان بسیاری قرار گرفت و از منابع معتبری همچون Gamespot امتیاز 9/10 را دریافت کرد ؛ علت های گوناگونی وجود دارد که میتواند دلیل بر پرمخاطب بودن بازی واقع شود ، مثل حماسی بودن بازی که بیانگر تمدن های مختلف با پوشش ها و جنگ آوری های گوناگون می باشد و یا موسیقی های متن سازگار و جلوه دهنده به بازی و سبک تخیلی و قدیمی بودن ساختار سازنده ی بازی و بسیاری از عوامل دیگر که موجب شده است Skyrim یک عنوان موفق در نوع خود ظاهر شود .

با تمام این اوصاف کمپانی Bethesda نیز با دیدن توجه بسیاری از سوی کاربران به این بازی ، DLC های مختلفی را پس از آن منتشر کرد و به نوعی میتوان گفت که بازی را به حال خود رها نکرد و به مرور آن را به تکامل نزدیکتر کرد .

The Elder Scrolls V Skyrim میتواند پتانسیل پیشرفت بسیاری در سبک خود را داشته باشد به طوری که مثلا بازی میتواند جلوه های حماسی افسانه ای و فانتزی بیشتری را در خود به نمایش بگذارد و به طور کلی ،میتوان در تمام عناصر تشکیل دهنده ی بازی برای بهبود هرچه بهتر The Elder Scrolls V Skyrim مانور داد یعنی به گفته ی دیگر کثری از عوامل موجود در بازی قابل پیشرفت است ؛ هم از لحاظ گرافیکی و محیطی و هم از لحاظ جریان بازی .

کمپانی Bethesda از انتشار نسخه ی بعدی بازی The Elder Scrolls در سال ۲۰۱۷ خبر داده بود ولی تا به امروز خبری از انتشار نسخه جدید این بازی منتشر نشده است و طبق اظهارات Bethesda بازی  The Elder Scrolls در نسخه آینده بسیار قوی تر ظاهر خواهد شد .

The Elder Scrolls V Skyrim

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *