Planet Zoo

گیم پلی Planet Zoo | مدیر و سازنده ی یک باغ وحش باشید

در دنیای بازی های ویدئویی، عناوین متعددی ساخته میشوند که بتوانند تجربه ی شبیه سازی گیم پلی Planet Zoo را برای کاربر خود رقم بزنند. این گونه بازی ها با موضوعات مختلفی ارائه میشوند که از جمله آن میتوان به شبیه سازی رانندگی کامیون اشاره کرد که به عنوان نمونه میتوان به Euro Truck Simulatro و Truck Driver اشاره کرد. همچنین برای علاقمندان به ماشین سواری عناوینی همچون Dirt Rally 2.0 نیز وجود دارد که شبیه ساز مسابقات رالی میباشد.

در طی چند مدت اخیر به معرفی بازی پرداخته بودیم که در قالب پلتفرم VR (واقعیت مجازی) پیاده سازی شده بود و گیم پلی آن طوری طراحی شده بود که بازیکن میتوانست آناتومی بدن انسان را شبیه سازی کند؛ این بازی که Human Hanatomy VR نام دارد میتواند برای علاقمندان به رشته های پزشکی یک عنوان سرگرم کننده و جالب به حساب آید. در مجاورت این بازی ها میتوان به سری بازی های The Sims اشاره کرد که محصول شرکت EA میباشد و در قالب شبیه سازی زندگی انسان ساخته شده است.

از آخرین عنوان این بازی که The Sims 4 نام دارد بروزرسان های مختلفی عرضه شده است که به هرچه واقع گرایانه جلوه کردن و تکامل امکانات زندگی بشر در بازی کمک شایانی کرده است. در کنار گیم پلی Planet Zoo بازی هایی که تاکنون در قالب شبیه سازی گسترش پیدا کرده است Planet Zoo نام دارد که در طی چند ماه اخیر نیز در رویداد Gamesom 2019 گیم پلی کوتاهی از آن جهت معرفی به نمایش در آمد. ما در این نوشته قصد داریم باری دیگر نگاهی به ساختار گیم پلی این بازی بیاندازیم.

گیم پلی Planet Zoo

همانطور که در قسمت مقدمه ی نوشته متوجه شدید، از این بازی به عنوان یک بازی شبیه ساز یاد میکنند، اما شبیه سازی متفاوت تر از تیر اندازی یا رانندگی. Planet Zoo همانطور که از اسمش پیداست، موضوع آن طراحی یک باغ وحش را بیان میکند.

ساخت و ساز در Planet Zoo
ساخت و ساز در Planet Zoo

همانطور که پیشتر در مطلب معرفی این بازی بدان اشاره شد، این بازی در سبک مدیریت و شبیه سازی ساخت و ساز باغ وحش طراحی شده و از گستردگی قابل توجهی در جریان بازی استفاده گیم پلی Planet Zoo کرده تا بتواند به واقع گرایانه ترین شکل ممکن، حس مراقبت از حیوانات مختلف را در کنار تنوع قابل قبولی از خلق و خوی آنها به بازیکن منتقل نماید. Planet Zoo تنوع چشمگیری را به منظور پیاده سازی حیوانات مختلف در بازی استفاده کرده است.

بازیکن از انوع حشرات، دو زیستان، پستانداران، خزندگان، جوندگان، حیوانات عظیم الجثه و گونه های حیوانی نادر بسیاری در جریان بازی استفاده میکند که برای تماشا و بازدید مردم صورت میگیرد. در این بازی لیستی وجود دارد که اسم حیوان مورد نظر را در کنار تصویر و نوع حیوان به نمایش در می آورد که میتوان در کنار آن محل زندگی، جنسیت، میزان رضایت و خوشنودی حیوان و … را نیز مشاهده کرد.

این بازی میتواند برای کسانی که به حیوانات علاقمند هستند و کتاب ها و مستند های مختلفی از آنها نگاه گیم پلی Planet Zoo میکنند عنوان قابل توجهی به حساب آید؛ چرا که در این بازی اطلاعات قابل توجهی از حیوانات مختلف در دسترس قرار گرفته است. حیواناتی که در این بازی وجود دارند، به همان سبکی زندگی میکنند که در واقعیت زندگی میکنند.

گسترش دهندگان و سازندگان این بازی بر روی این قضیه تاکید داشته اند که حیوانات را در این بازی طوری طراحی کرده اند که به سبک اکوسیستمی که دنبال میکنند شبیه است. این شبیه سازی شامل عوامل بسیاری از جمله فیزیک بدن حیوانات، نحوه ی حرکت آنها، بازیگوشی آنها، غذا خوردن آنها و حتی خلق خو های روحی روانی حیوانات نیز از جمله هوشمندی این شبیه ساز محسوب میشود.

گیم پلی Planet Zoo
گیم پلی Planet Zoo

یکی از نکات جالب این بازی در کنار نام نژاد و نوع حیوان، اسمی است که برای حیوانات توسط بازیکن انتخاب میشود. بازیکن میتواند بر روی حیوان مورد علاقه ی خود اسم خاص بگذارد. در گیم پلی Planet Zoo خصوص بازیگوشی حیوانات، ابزار بازی بخصوصی برای هر گونه حیوان در نظر گرفته شده تا بتوانند علاوه بر سرگرم کردن خود، مردمی که آنها را تماشا میکنند را نیز سرگرم کنند.

همانطور که به آن اشاره شد، برای همه ی حیوانات درصد نارضایتی وجود دارد، این نارضایتی میتواند فضای داخل باغ وحش را مغتشش کند و مردم را از دیدن این صحنه ها ناراضی کند. بازیکن میتواند با توجه پی در پی به تمام حیوانات، به خوبی باغ وحش خود را کنترل نماید. این روند از آنجایی که حیوانات به شکلی هوشمندانه طراحی شده اند حساسیت بیشتری را میطلبد. بازیکن میبایست در خصوص شبیه سازی محیط برای حیوانات از امکانات خاصی استفاده نماید.

در این باره میتوان گفت که بازیکن باید محل زندگی شیر های صحرایی را که محل زندگی اصلی آنها در بیابان های آفریقا میباشد، با رعایت نوع پوشش طبیعی و گونه های گیاهی طراحی گیم پلی Planet Zoo نماید. در باغ وحش مکان هایی به منظور تفریحات مردم نیز وجود دارد، باغ وحشی که طراحی میکنید میتواند آنقدر بزرگ باشد که در پیاده سازی موقعیت های تفریحی مشکلی نداشته باشید.

در این بازی دو نوع دوربین وجود دارد که بازیکن میتواند از آنها استفاده نماید، دوربین اول که حالت استراتژیک بازی را به نمایش میکشد و تمامی امور طراحی باغ وحش و مدیریت آن به همین واسطه انجام میشود، و دوربین سینماتیکی که بازیکن میتواند از آنها برای تماشا ی حیوانات استفاده کند، در هر حال بازیکن باید جدا از مدیریت از فضای باغ وحشی که خود طراحی کرده نیز لذت ببرد.

طراحی ساختار فیزیکی بازی در کنار بازیگوشی توله های حیوانات تصویر بسیار زیبایی را از بازی به نمایش میگذارد، خصوصاً اگر از لحاظ گرافیکی و شبیه سازی رفتاری، حیوانات به شکل گیم پلی Planet Zoo مطلوبی ساخته شده باشند. در این بازی غیر از منوی اصلی، قابلیت Pause خاص دیگری نیز وجود دارد که در آن بازیکن میتواند در لحظه وضعیت همه ی حیوانات را بررسی نماید و یا اینکه امکانات جدیدی را به هر محیط خاصی اضافه کند.

یکی از رویداد های جالب و چالش برانگیزی که در این بازی اتفاق میوفتد، فعالیت هایی به منظور رعایت حقوق حیوانات میباشد. در نسخه Alpha گیم پلی این بازی، زنی دیده شده است که خواهان رهایی از بند نوعی ببر بوده است و به نشان اعتراض در کنار جایگاه این ببر پلاکارد در دست گرفته و اعتراض میکند. شما به عنوان بازیکن میتوانید به واسطه ی خدمه هایی که برای باغ وحش خود استخدام کرده اید آنها را به سمت در خروجی هدایت کنید.

دوربین سینماتیک برای مشاهده وضعیت حیوانات
دوربین سینماتیک برای مشاهده وضعیت حیوانات

شما میتوانید یک مرکز دام پزشکی انحصاری را برای حیوانات خود در باغ وحش ترتیب دهید تا در صورت بیماری آنها را به سرعت مورد معالجه قرار دهید. به طور کلی Planet Zoo عنوان تجربه گیم پلی Planet Zoo برانگیزی میباشد که فقط برای کاربران پلتفرم PC طراحی شده است و تاریخ انتشار آن برای 5 نوامبر 2019 برابر با 14 آبان 1398 مشخص شده است و هم اکنون از طریق وبسایت رسمی آن جهت پیش خرید در دسترس قرار دارد.

درباره سهیل جهانشاهی

سهیل جهانشاهی هستم، کارشناس رشته کامپیوتر نرم افزار، طراح و برنامه نویس تحت وب و تحلیلگر بازی های ویدئویی فعالیت های جانبی: مطالعه و ترجمه کتب نادر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *