داستان بازی Batman Arkham Knight

داستان بازی Batman Arkham Knight

Batman از جمله قهرمانانی میباشد که در دل مردم بسیاری جایگاه خود را تثبیت کرده است. خصوصاً وقتی به سری فیلم های سه گانه ی Batman اثر کریستوفر نولان، استوره ی فیلم سازی دنیا مینگرید، و میبینید که سری دوم این فیلم ها با نقش آفرینی Joker جزء 10 فیلم برتر IMDB میباشد، میتواند محبوبیت این شخصیت را دوچندان کند. ما در این نوشته قصد داریم که به تفسیر مختصری از اصل داستان بازی Batman Arkham Knight داستان بازی Batman Arkham Knight بپردازیم. لازم به ذکر است که داستان این بازی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و اگر شخصیت هایی که در عناوین Batman به ایفای نقش پرداخته اند را نشناسید، شاید هضم این داستان کمی برایتان دشوار باشد. هرچند که در شخصیت های این بازی نسبت به اصل داستان ابهاماتی وجود داستان بازی Batman Arkham Knight دارد که در پایان مقاله به آن پرداخته شده است. اصل این بازی حول محور شخصیت Batman یا همان بروس وین دنبال میشود و در کنار آن شخصیت های قهرمان و غیر قهرمان دیگری نیز به ایفای نقش میپردازند. بعضی از این قهرمانان در داستان اصلی بازی و بعضی دیگر در داستان فرعی بازی که به مراحل جانبی اختصاص داده شده است به ایفای نقش میپردازند.

داستان بازی Batman Arkham Knight

وقتی Batman – Arkham Knight را آغاز میکنید، در ابتدا تصویری از Joker (جوکر) را مشاهده میکنید که مثل همیشه لبخند شیطانی و ترسناکی بر لب دارد، اما با این تفاوت که مرده است. بازی در حالی آغاز میشود که تصویر مرده ی خندان جوکر، در انتظار سوختن است. اجرای حکم سوزاندن جسد این شخصیت به وسیله ی خود بازیکن در ابتدای بازی اجرا میشود و سپس بازی با سمبل خفاشی آشنای Batman آغاز میشود.

در ابتدای داستان بازی شاهد هستید که شهر افسانه ای گاتهام در آرامش و صلح سپری میکند، مردمی که با خوشحالی زندگی میکنند، لبخند میزنند و در امنیت کامل بسرمیبرند. در ابتدا، بازیکن در نقش یک افسر پلیس ناشناس وارد یک کافه میشود و از آنجایی که از رفتار و برخورد متصدی کافه پیداست، این افسر پلیس مشتری ثابت این کافه میباشد. پس داستان بازی Batman Arkham Knight از سفارش غذا و انتظار برای سرد شدن قهوه، شخصی به این افسر پلیس مراجعه میکند و مزاحمتی در رابطه با دود سیگار را گزارش میکند. این شخص میگوید که یک مرد در قسمت انتهای کافه نشسته و مدام در حال مصرف سیگار میباشد و به حقوق سایرین هیچگونه توجهی نمیکند. افسر پلیس از شخص میخواهد که ادامه ی وقت خود را همینجا سپری کند تا به موضوع رسیدگی شود. افسر پلیس به سوی شخص سیگاری میرود تا به او هشدار دهد، وقتی پیش آن شخصیت میرود میگوید که:”آقا اینجا مکان مناسبی برای مصرف سیگار نیست.” وقتی داستان بازی Batman Arkham Knight این شخصیت برمیگردد افسر پلیس به بدترین شکل ممکن غافلگیر میشود؛ چهره ی مرد سیگاری کاملاً نابود شده است، گویی که تماماً سوخته است. این شخص به پلیس حمله ور میشود و این دو با یکدیگر درگیر میشوند. پس از درگیری دیده میشود که کل کافه مورد حمله ی اشخاصی مشابه همین مرد سیگاری قرار گرفته و مردم تک به تک در حال مردن هستند. افسر پلیس به ناچار از اسلحه استفاده میکند تا شاید بتواند جو کافه را تحت کنترل خود قرار دهد، اما فاجعه عمیق تر از آن است که با رها کردن چند تیر و شلیک به این شخصیت ها درست شود.

پس از وقوع این حادثه، شخصیتی به نام ScareCrew (به معنی مترسک) به عنوان یکی از مهمترین کاراکتر های منفی داستان اصلی بازی وارد عمل میشود و در طی یک پیام تلویزیونی، مردم گاتهام را تهدید میکند که شهر را ترک کنند. این قضیه بستر مناسبی برای خلافکاران شهر گاتهام محسوب شد تا بتوانند با خیالی آسوده تر به داستان بازی Batman Arkham Knight خرابکاری و آشوب در شهر گاتهام بپردازند. پس از وقوع این جریانات، بروس وین (بتمن) شخصیت اصلی بازی وارد قضیه میشود و Jim Godrdon رئیس پلیس شهر گاتهام را ملاقات میکند و به اتفاق برای جلوگیری از چنین رخدادی برنامه میچینند. در امتداد داستان Batman به عنوان مهره اصلی این واقعه وارد قضیه میشود و سعی برآن دارد تا بتواند از ScareCrew (مترسک) سرنخی داستان بازی Batman Arkham Knight پیدا کند. پس از پیگیری های بسیار بتمن در میابد که مترسک در یک موقعیت مکانی میباشد که بیشتر به یک پالایشگاه گاز شباهت دارد. او در ابتدا به منظور نجات چند تن از کارکنان این پلایشگاه دست به کار میشود که تنها 2 نفر از آنها را زنده پیدا میکند. Batman به واسطه ی این 2 بازمانده و البته کمک بسیار موثر و شایان Barbara Gordon که دختر Jim Gordon میباشد و بتمن او را Oracle صدا میزند، توانست حضور مترسک را در اعماق این پالایشگاه تشخیص دهد.

مترسک در Batman Arkham Knight
مترسک در Batman Arkham Knight

پس از دریافت مدارک موثق بتمن به دنبال مترسک میرود و در این میان درمیابد که جان دختر جیم گوردون یعنی Oracle در خطر است، به همین منظور سریعاً با او تماس میگیرد و به او گوشزد میکند که محل حضورش را ترک کند. پس از این واقعه Batman با مترسک رودررو میشود. مترسک قصد دارد با کپسول های گازی، از میزان سم قابل توجهی سوء استفاده کند و شهر را به یک سم ناشناس آلوده کند. پس از فعال کردن کپسول های این سم، مترسک سریعاً محل را ترک میکند اما بتمن با وجود اینکه امیدی برای خنثی کردن این کپسول ها نداشت فداکارانه در محل میماند تا شاید بتواند کاری انجام دهد. او در این خصوص با خوش فکری و خردمندی خود توانست راه چاره ای بیاندیشد و این 4 کپسول را دانه دانه در خودشان خفه کند. در این میان که او کپسول ها را دانه دانه و با احتیاط سر داستان بازی Batman Arkham Knight موقعیت هایی که باید، قرار میدهد، پالایشگاه در حال انفجار است و در این میان بتمن سرفه های خفیفی میکند و مشخص است که این گاز های سمی ناشناس رفته رفته وارد ریه هایش میشود و تاثیر خودش را میگذارد. با وجود اینکه آلفرد پیشخدمت بتمن او را درباره ی سم ها ناامید کرده بود ولی باز هم بتمن تمامی جوانب قضیه را به جان خرید تا بتواند از این فاجعه سربلند بیرون آید. وقتی Batman چهارمین و آخرین کپسول را برمیدارد و برمیگردد، با یکی از غیر منتظره ترین تصاویر بازی یعنی Joker رو به رو میشود. شاید بپرسید که مگر جوکر در ابتدای بازی در یک کوره ی آتش نسوخته بود ؟؟ باید به استحضار برسانم که این اتفاق افتاده و جوکر عملاً مرده است، این تصویری که بتمن شاهد آن میباشد یک توهم است، توهمی که بخاطر گاز های سمی داستان بازی Batman Arkham Knight ایجاد شده است. حال دیگر ماهیت اصلی این گاز مشخص شده، این گاز کاری میکند که شخص ترس های خود را در قالب یک توهم واقع گرایانه جلوی چشمانش ببیند، روندی که دائماً برای او به اشکال مختلف تکرار میشود. بتمن در حالتی دشمن دیرینه ی خود را میبیند که Joker دست به اسلحه ایستاده و نشانه را به سمت سر Batman گرفته و شلیک میکند. پس از شلیک، چیزی از بتمن دیده نمیشود تا اینکه ادامه ی قضیه با Jim Gordon که در قسمت بیرونی پالایشگاه قرار دارد دنبال میشود. جیم بازی را آغاز کرده و به واسطه ی آسانسور ویژه وارد قسمت مخفی ای میشود که یک موقعیت مکانی پنهان برای بروس وین به حساب می آید. جیم پس از ورود به این موقعیت با صحنه های غیر منتظره ای از چند زندانی مواجه میشود. Jim Gordon وقتی به بخش کنترل آن موقعیت میرود Batman را پیدا میکند، زنده! و ظاهراً اتفاقی برای او از طرف جوکر نیوفتاده است و فعلاً خبری از توهمات نیست. در این میان بتمن از سوی Oracle احساس خطر میکند و سریعاً خود را به موقعیت مخفی که برایش در نظر گرفته بود میرساند. اتفاق ناگوار و ناراحت کننده ای که در این لحظه برای بتمن رخ میدهد، شاهد بود جنازه ی Oracle دختر Jim Gordon میباشد که باز هم این صحنه در قالب یک توهم در ذهن بتمن ایجاد شده است. در واقع Oracle دزدیده شده بود، توسط ScareCrew (مترسک) و Dark Knight (شوالیه ی تاریکی). شوالیه ی تاریکی یکی دیگر از اصلی ترین دشمنان بتمن محسوب میشود که هویت مشخصی ندارد. Oracle در توهمات بتمن به واسطه ی Joker در قسمت مخفی و محافظت شده داستان بازی Batman Arkham Knight ای که برای او در نظر گرفته شده بود تا به صورت پنهانی به کار هایش رسیدگی کند کشته شد. حتی صحنه ای که Joker وارد میشود و این دختر معلول را میکشد در توهمات بتمن شبیه سازی شده است.

جوکر در Batman Arkham Knight
جوکر در Batman Arkham Knight

وقتی Jim Gordon به این صحنه می آید و از دزدیده شدن دخترش آگاه میشود، بسیار آزرده و غمگین شده و شروع به گریستن میکند. در این حین او مقصر دزدیده شدن دخترش را بتمن میداند و میگوید که باربرا تمام دارایی من بود، او جزئی از خانواده ی من بود، تو مقصر هستی، از همان ابتدا نباید در این خصوص به تو اعتماد میکردم. حق با جیم گوردون بود، دقیقاً مشخص نیست که چه سرنوشتی در انتظار باربرا دختر جیم میباشد. دختر بیگناهی که درگیر جنون دو شخصیت نابودگر گاتهام، یعنی مترسک و شوالیه ی تاریکی شده است. پس از این رخداد، جیم از بتمن جدا میشود و تا یک برهه زمانی طولانی دیگر یکدیگر را نمیبینند. این قضیه داستان بازی Batman Arkham Knight یکی از مهمترین وقایع داستان بود که بتمن و جیم، دو یار و همیشه همیار یکدیگر بخاطر اشتباه بتمن و دزدیده شدن باربرا از یکدیگر جدا شوند. بتمن چهره ی غمناک خود را پشت نقابش پنهان میکند و سپس به این فکر میوفتد که باید هرچه زودتر سرنخ هایی از باربرا پیدا کند تا او را نجات دهد. این تنها جان باربرا نیست که خطر جدی و مهمی برای بتمن محسوب میشود، بلکه در این بازی صحبت از یک سری سلاح هایی میشود که در واقع بمب هایی با شعاع های انفجار گسترده هستند. علاوه بر این بمب ها مشکلات بسیار دیگری در سطح شهر وجود دارد که بتمن باید در طی مراحل اصلی و فرعی به آنها رسیدگی نماید. از داستان بازی Batman Arkham Knight سوی دیگر هر چه میگذرد ظاهراً در شهر حکومت نظامی شدید تری اعلام میشود و افراد مترسک و شوالیه ی تاریکی، با تانک های فوق پیشرفته وارد سطح شهر میشوند. اما خوشبختانه Batmobile (خودروی بتمن که علاوه بر سیستم حمل و نقل، در نوع خود یک تانک محسوب میشود) قدرتمند تر و انعطاف پذیرتر از آن است که بتواند در مقابل این تانک ها سر خم کند. خصوصاً اگر نابغه ای مثل آقای فاکس داستان بازی Batman Arkham Knight که مدیر بخش اجرایی شرکت بروس وین میباشد و او را در ساخت و طراحی ابزار و سلاح های فوق پیشرفته یاری میدهد نیز پشت این قضیه باشد. در امتداد داستان که دیگر Oracle یا همان Barbara برای انجام کمک های دیجیتالی و سرویس های هوشمند به بتمن حاضر نیست، آلفرد مستخدم بتمن به جای او دست به کار میشود. در کنار آلفرد آقای فاکس نیز بعضاً سلاح ها و ابزار آلات بسیار کاربردی را برای بتمن تهیه میکند و او را فرا میخواند تا آنها را تحویل دهد، همچنین بعضاً پیش می آید که آقای فاکس بروزرسان های بسیار کاربردی برای Batmobile (ماشین بتمن) طراحی میکند. در امتداد داستان بتمن سعی میکند سرنخ هایی از باربرا بیابد، او در طی کشمکش ها و داستان های بسیار به دو کشتی هوایی میرسد و پس از رویایی با مترسک و یافتن سر نخ های دیگر، میتواند موقعیتی که باربرا در آن زندانی شده را بیابد. پس از آنکه بتمن به این موقعیت میرسد، گازی که به داستان بازی Batman Arkham Knight واسطه ی آن قوه ی ترس فعال میگردد و موجب توهمات ترسناک برای بتمن شده است، برای باربرا نیز استفاده میشود. استفاده ی این گاز برای باربرا موجب ترس بیش از حد او شده و باعث میشود که او با استفاده از اسلحه ای که در دست دارد، دست به خود کشی بزند… . پس از آنکه بتمن این صحنه ی خودکشی باربرا را میبیند روی زانو های خود افتاده و با ناامیدی با گناهان خود دست و پنجه نرم میکند. اینکه باربرا به خاطر بی تدبیری او کشته شد. اینکه تمام شهر قصد نابودی او را دارند، تنها یار و همراه او یعنی جیم گوردون بخاطر این فاجعه از بتمن فاصله گرفته و قطعاً پس شنیدن همچین خبری، علاوه بر آن که بتمن جیم گوردون را برای همیشه از دست خواهد داد، بار بزرگی از احساس گناه تا همیشه بر دوش بتمن یا بهتر است گفته شود بروس وین سنگینی خواهد کرد. پس از به وقوع پیوستن این افکار ناامید کننده، آلفرد پیش خدمت بروس وین با کمی صحبت باعث میشود که بتمن باری دیگر برخیزد تا دوباره جریانات اصلی را پیگیری نماید. او یکی از زندانی های خود را که Ivy (آیوی) نام دارد و قدرت او ایجاد سم طبیعی بخصوصی است از زندان آزاد میکند تا در راستای نابودی دشمن از او کمک بخواهد. بتمن چندین بار داستان بازی Batman Arkham Knight به طرایق مختلف سعی بر نابودی مترسک و همراهش شوالیه ی تاریکی را داشته اما متاسفانه پشت سر هم با عدم موفقیت رو به رو میشود. او از جهاتی دچار توهمات ترسناک مختلفی است، خصوصاً اینکه به صورت دائم در این توهمات Joker را میبیند که بعضاً حضور ناگهانی و دلهره آوری دارد. این شخصیت در قالب ناخودآگاه بتمن همیشه برای او ظاهر داستان بازی Batman Arkham Knight میشود. او همیشه در حال خندیدن است و مدام بتمن را عصبی میکند، همچنین او همیشه پیشنهاد های شیطانی و وسوسه انگیزی میدهد که از سم مترسک هم کشنده تر و خطرناک تر است.

شوالیه ی تاریکی در Batman Arkham Knight
شوالیه ی تاریکی در Batman Arkham Knight

بتمن در بعضی مراحل، جهت نابودی ادواتی که مترسک و شوالیه ی تاریکی استفاده میکند نیز قالب می آید، در قسمتی از داستان بازی که بتمن درگیر نابودی این ادوات است، خبر بدی از سوی HarleyQueen دریافت میکند که یکی از بستگان جوکر محسوب میشود. او دقیقاً مثل جوکر یک شیطان پلید به حساب می آید اما با جنسیت زن. در آن موقعیت هارلی کویین که تاکنون خبری از آن نبود و به یک باره توجه بتمن را جلب کرد و به یکی از محرمانه ترین بخش های یکی از املاک بروس وین وارد شد و به یک سری تجاوزات پرداخت. این تجاوزات به آزاد سازی شخصیت هایی انجامید که در سلول های مخصوصی حبس بودند، این موقعیتی که هارلی کویین به آن وارد شده دقیقاً همانجایی است که جیم گوردون پیش از مرگ دخترش به آن نفوذ کرده بود. زندانی ها از سلول هایشان آزاد شدند اما نمیتوانستند جای دوری بروند، به همین منظور دستگیری مجدد آنها البته به لطف رابین نسبتاً سریع اتفاق افتاد اما متاسفانه بخاطر بی تدبیری یکی از زندانی ها و جنون هارلی، این زندانی ها پس از دستگیری یکی پس از دیگری کشته شدند. حضور رابین میتوانست خیلی پررنگ تر از چیزی باشد که در این بازی شاهدش بودیم، هرچند رابین پس از وقوع این اغتشاشات چند بار به بتمن پیشنهاد داد که از او نیز در طی مراحل و ماموریت هایش استفاده کند، اما متاسفانه بتمن قبول نکرد و سعی داشت بازی را یک تنه به پایان برساند که همچنین با شکست داستان بازی Batman Arkham Knight های پی در پی نیز مواجه میشد. بتمن که بخاطر گاز سمی وارد شده در بدنش دچار توهمات غیر قابل کنترل میشود و این قضیه برای آلفرد و رابین ایجاد نگرانی کرده است. به گونه ای که در قسمتی از داستان بازی بخاطر این مشکل، رابین بر خلاف نظر بتمن خود را قاطی ماجرا هایی میکند که نباید بکند. رابین سعی دارد که به جای بتمن وارد قضیه شود و از آن پس خودش ماجرا را پیگیری کند. به همین منظور رابین، بتمن یا در واقع بروس وین را در یک سلول محافظت شده ای قرار میدهد تا بیش از این توهماتش کار دستش ندهد، اما به هر ترفندی بتمن از سلول خارج میشود و ناخواسته به جای خود، رابین را در سلول زندانی میکند و خود به بازی برمیگردد. در هر حال بتمن سرسختانه با وجود توهمات و سختی کار دست از قضیه نمیکشد و به مسیر خود ادامه میدهد. در امتداد داستان برای گاتهام فاجعه ی بزرگی اتفاق میوفتد. مترسک با کمک شوالیه ی تاریکی گاز شیمیایی را در کل سطح شهر پخش میکنند که منجر به درگیری تمام اوباشی میشود که در خیابان ها وجود دارد. این گاز سمی خطرناک، علاوه بر وارد آوردن خسارات جسمی، مغز انسان را متوهم میسازد، در واقع در حال حاضر بلایی که سر بتمن آمده سر شهر نیز آمده است. خوشبختانه این گاز از یک ارتفاع مشخص نمیتواند بالاتر برود، در این خصوص بتمن قادر است که حداقل در ارتفاعات بالا اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین Ivy (آیوی) شخصیتی که اخیراً بسیار مورد اعتماد بتمن قرار گرفته میتواند در جهت نابودی این گاز سمی اقدام نماید، اما Ivy در این مورد از قدرت کافی برخوردار نیست و بتمن باید با استفاده از ابزارآلاتی که آقای فاکس در اختیار او گذاشته، وارد اعماق زمین شود و نیروی لازم را به ریشه ی درخت غول پیکری که Ivy آن را وسط شهر رویانده برساند تا در جهت پاک شدن هوا اقدامی صورت گرفته باشد. پس از این رویداد Ivy تمام نیروی خود را صرف پاکسازی هوای شهر از گاز سمی میکند و در این راه جان خود را از دست میدهد. حرف آخری که Ivy به بتمن میزند چنین میباشد:” طبیعت همیشه برنده است.” این اتفاق افتاد و تماماً شهر از گاز های سمی پاک شد و آسمان را قاصدک های معلقی فرا گرفت که به واسطه ی مرگ آیوی به وجود آمدند. پس از این رویداد از سوی آلفرد خبر میرسد که جیم گوردون رئیس پلیس گاتهام توسط شوالیه ی تاریکی گروگان گرفته شده و بتمن میتواند از طریق کشتی هوایی که داستان بازی Batman Arkham Knight به تازگی در آسمان گاتهام به پرواز درآمده و یکی از مقر های اصلی مترسک و شوالیه ی تاریکی محسوب میشود، جهت کسب سرنخ برای پیدا کردن جیم اقدام نماید. پس از پیگیری هایی که صورت میگیرد، شوالیه تاریکی از خود سرنخ هایی به جا میگذارد که بتمن بتواند او را پیدا کند. در امتداد بتمن باید برای نجات جیم به اعماق زمین برود! جایی که شوالیه ی تاریکی با یک دستگاه زمین خوار در حال دریل کردن زمین میباشد و این روند را سرگرمی جالبی برای خود میداند. در این جریان درگیری بین شوالیه  تاریکی و بتمن صورت میگیرد، در واقع این درگیری در قالب تعقیب و گریزی دنبال میشود که بین ماشین زمین خوار شوالیه ی تاریکی و Batmobile بتمن که همان ماشین بتمن میباشد صورت میگیرد. این درگیری ها نهایتاً با نابودی Batmobile و فرار بتمن برای مدت کوتاهی پایان میابد و سپس کمی جلوتر مجدداً این درگیری آغاز میشود.

BatMobile در Batman Arkham Knight
BatMobile در Batman Arkham Knight

این درگیری در حالی آغاز میشود که Jim Gordon نیز دست و پا بسته در آن موقعیت حضور دارد. اینبار نبرد شوالیه ی شب و بتمن کمی متفاوت تر خواهد بود، بتمن اینبار دوست و همیار قدیمی خود را به نام Jason Todd پشت نقاب شوالیه ی تاریکی پیدا میکند! جیمز شخصیتی میباشد که بتمن بار ها توهم شکنجه شدن آن را دیده بود، اما اینبار دیگر توهمی در کار نیست و ظاهراً Jason که در گذشته به بتمن اعتماد داشته است، بنا بر اشتباهی سوء تفاهمی اتفاق افتاده که بتمن از این اعتماد سوء استفاده کرده و در این قضیه ناکام مانده است. همین روند Jason را به شدت ناراحت کرده و او را به سمت کینه توزی و انتقام سوق داده است. پایان این طرز فکر ستیز گرایانه موجب میشود که او بر علیه بتمن برخیزد. اما خوشبختانه بتمن در طی مبارزه ای کوتاه، در پایان Jason یا همان شوالیه ی تاریکی سابق را قانع میکند که در مورد او اشتباه میکرده است. پس از این اتفاق شوالیه ی تاریکی برای همیشه از صحنه ی دشمنی با بتمن خارج میشود. پس از آن، بتمن که جیم گوردون را آزاد کرده به همراهی یکدیگر به بالاترین نقطه ی همان ساختمان میروند تا به مترسک برسند. در این میان یکی از عجایب این بازی اتفاق میوفتد. اگر به یاد داشته باشید، دختر جیم که باربرا نام داشت خود کشی کرده بود، ظاهراً این خود کشی جزئی از توهمات بتمن بوده و باربرا در اصل نمرده است. آن قسمت طوری صحنه سازی شده بود داستان بازی Batman Arkham Knight که باربرا از ترس توهم خودش را خلاص کرده، اما در واقع این صحنه تماماً توهم خود بتمن بوده است. باربرا گوردون در آن لحظه به عنوان گروگان مترسک ظاهر میشود و جیم گوردون باید جان دخترش را در ازای مرگ بتمن میخرید که این اتفاق نیز افتاد. پس از کشمکش های بسیار، جیم به بتمن شلیک میکند و بتمن داستان بازی Batman Arkham Knight از ساختمان سقوط میکند، سپس مترسک که جیم گوردون را به این شکل خریده بود، باربرا را نیز از ساختمان به پایین می اندازد… . در حین سقوط، بتمن که ظاهراً به لطف زره ضخیم و هنر جیم گوردون برای اینکه به کجا شلیک کند، جان سالم به در برده است و در این حین بتمن باربرا را در حال سقوط از ساختمان نجات میدهد. وقتی با هم به زمین میرسند تعداد قابل توجهی از تانک های دشمن در مقابل آنها قرار دارد. در اینگونه مواقع Batmobile میتوانست به بتمن یاری رساند اما این وسیله ی نقلیه ی جنگی سر مبارزه ای که با شوالیه ی تاریکی درگرفته بود نابود شد. اما برای بروس وین شخصیت پشت نقاب بتمن که سرمایه دار بزرگیست، تهیه ی یک Batmobile دیگر نمیتواند کار سختی باشد، خصوصاً اگر مرد خردمندی همچون آقای فاکس مدیر برنامه و ساخت سلاح های بتمن باشد. به همین منظور این وسیله نقلیه باری دیگر با ظاهری نسبتاً جدید به کمک بتمن می آید. پس از نابودی تانک هایی که مانع شده داستان بازی Batman Arkham Knight بودند، بتمن، باربرا را به مقر اصلی پلیس گاتهام میبرد و باری دیگر از خدمات او در همان موقعیت مکانی استفاده میکند. پس از مدت کوتاهی حمله ی بسیار گسترده ای از سوی مترسک به مقر اصلی پلیس صورت میگیرد که بتمن با سختی بسیار آن را مهار میکند. پس از آن بتمن برای دریافت کمک به سمت رابین راهی میشود که او را در سلول حبس کرده بود. اما وقتی میرسد، با اتفاق غیر منتظره ای رو به رو میشود، رابین دزدیده شده! توسط مترسک و با کمک جیم گوردون … . کاملاً مشخص است که پشت این ماجرا حیله ای وجود دارد، بتمن یک موقعیت مکانی خاص را در قسمت پایینی یکی از پل های معروف شهر گاتهام میابد که باید به انجا برود. در آن موقعیت چند تلویزیون با هم ادغام شده اند که سخنان مترسک را برای بتمن به نمایش میگذارند. در این ویدئو از بتمن تقاضاً شد که در صورتی که خواهان نجات رابین میباشد باید خود را خلع سلاح کند و بدون هیچ کلکی وارد کابین کامیونی که در کنارش است شود.

رابین در Batman Arkham Knight
رابین در Batman Arkham Knight

بتمن اینکار را انجام میدهد و کامیون بتمن را به سمت رابین، جیم گوردون و مترسک در تیمارستان آرخام میبرد. در همان برهه زمانی که این 4 شخصیت در کنار هم هستند، مترسک از جیم گوردون میخواهد که ماسک بتمن را از صورتش بردارد تا به واسطه ی دوربین هایی که در اطرافش وجود دارند، به صورت زنده چهره ی پشت نقاب بتمن را به دنیا نشان دهد. پس از انجام اینکار، مترسک با تعجب با چهره داستان بازی Batman Arkham Knight ی بروس وین مواجه میشود. پس از این اتفاق، مترسک مایعی را به بروس وین تزریق میکند و سپس، یکی از بدترین و ترسناک ترین توهمات بروس وین که تاکنون با این شدت پیش نیامده بود آغاز میشود. در این توهم ترسناک، جوکر حاکمیت کلی ذهن بروس را در دست گرفته و در دنیای ساختگی خود، دست به انجام کار هایی همچون کشتار میزند. همچنین در این قسمت لحظات بسیار دلهره آوری وجود دارد که میخواهد نهایت ترس را به بروس وین وارد کند. در پایان این توهمات، بروس به واقع گرایانه ترین شکل ممکن در توهمات خود با جوکر داستان بازی Batman Arkham Knight درگیر شده و او را یک بار برای همیشه در گوشه ای از ذهن متوهم خود زندانی میکند. وقتی که بروس به حال خود بازمیگردد، مترسک باری دیگر از همان مایع به او تزریق میکند اما دیگر اینبار فایده ای ندارد، چرا که بروس ترس خود را پشت پرده ی این قضایا کشته و دیگر چیزی برای ترساندن او وجود ندارد. در این حین که دست و پای بروس بسته است و یک دوربین در حال فیلم برداری از صحنه برای تمام دنیا میباشد. مترسک که حال با مواد شیمیایی که موجب ترساندن میشود کاری از پیش نمیبرد، با یک اسلحه به سمت بروس نشانه گیری میکند و دقیقاً در همان لحظه که قصد شلیک را دارد، Jason یا همان Dark Knight  (شوالیه تاریکی) سابق که روزی همدست مترسک بوده به دست این شخصیت شلیک میکند تا مانع کشته شدن بروس وین شود، سپس با یک گلوله دست بروس را آزاد میکند و در این لحظه بروس همان مایع را به خود مترسک، ارباب ترس گاتهام تزریق میکند. حال همین توهمات ترسناک برای خود مترسک به شکلی فاجعه وار اتفاق میوفتد. از آن پس این شخصیت از لحاظ فکری به صورت کامل از دست میرود. داستان پر پیچ و خم و پیچیده ی بتمن در این لحظه به پایان میرسد، و این شخصیت میتواند پس از کشمکش های بسیار، گاتهام را از شر این شیاطین نجات دهد. اما با این تفاوت که حال تمام دنیا میداند که بروس وین معروف همان بتمن است. در همین خصوص، خبرنگاران و منابع بسیاری دم در خانه ی بروس وین جمع میشوند تا به صورت زنده و رسمی این قضیه را مورد بررسی قرار دهند. وقتی آلفرد پیش خدمت بتمن با او تماس میگیرد و در رابطه با این موضوع به بروس اطلاع میدهد، بروس نقاب بتمن خود را برمیدارد و به همراه هواپیمای مخصوص خود به خانه برمیگردد. وقتی این اتفاق میوفتد بروس بدون اینکه حتی صورتش را به مردم و خبرنگارانی که بیرون از خانه در حال تماشای او میباشند نشان دهد، وارد خانه میشود و پس از آن خانه ی بروس وین با انفجار مهیبی شروع به آتش گرفتن میکند. البته این قضیه از فریبکاری بروس وین است، او خیلی زیرک تر از آن است که بخواهد خودش را بکشد و صرفاً فقط با یک صحنه سازی نشان داد که بروس وین در آتش سوخته است. مشابه همچین فریبی را در فیلم قیام بتمن (2012) نیز شاهد بوده ایم.

گفتنی هایی در رابطه با داستان بازی

به طور کلی Batman Arkham Knight از داستان خیلی خوبی در جریان بازی استفاده کرد. اما این داستان به قدری بی نقص نبوده که نتوان از آن انتقاد کرد. اگر از طرفداران این قهرمان دوست داشتنی یعنی بتمن باشید، حتماً در جریان هستید که شخصیتی به نام زن گربه ای در عناوین مختلفی از بازی ها، انیمیشن ها و حتی فیلم های سینمایی این عنوان دیده شده است. در این بازی داستان بازی Batman Arkham Knight زن گربه ای وجود دارد اما در داستان اصلی بازی نیست. در مجاورت آن به مراتب از رابین بیشتر استفاده شده است اما نقش رابین نیز در این بازی به نسبت کوتاه بوده است. در مجاورت داستان بازی Batman Arkham Knight این قضیه مسئله ی باربرا گوردون که بتمن نام مستعار او را Oracle گذاشته بود مطرح میشود. بین Oracle و Barbara تنافض وجود دارد. پس از اینکه Oracle در توهم بتمن توسط جوکر برای اولین بار کشته میشود، از آن پس به بعد بتمن این شخصیت Barbara خطاب میشود و این قضیه میتواند بازیکن را کمی نسبت به شخصیت های حاضر در بازی گیج کند. جدای از آن، اگر پیگیر داستان های بتمن بوده باشید، Barbara اسم زن جیم گوردون میباشد نه دختر او. تا جایی که بنده اطلاع دارم جیم گوردون اصلاً دختر نداشته و فقط یک پسر داشته است. کسانی که تاکنون این بازی را تجربه نکردند میتوانند از طریق وبسایت رسمی آن اقدام نمایند.

درباره سهیل جهانشاهی

سهیل جهانشاهی هستم، کارشناس رشته کامپیوتر نرم افزار، طراح و برنامه نویس تحت وب و تحلیلگر بازی های ویدئویی فعالیت های جانبی: مطالعه و ترجمه کتب نادر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *