نقد و بررسی بازی Marvel’s Avengers

به نقد و بررسی بازی Marvel’s Avengers خوش آمدید.

 

«انتقام‌جویان» (انگلیسی: Avengers‎) یک بازی ویدئویی در سبک بازی اکشن-ماجراجویی است که توسط اسکوئر انیکس و در سال ۲۰۲۰ و برای پلت‌فرم‌های مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان، و گوگل استادیا منتشر شد، این بازی باری کنسول های نسل نهم نیز عرضه خواهد شد.

 

پس از گذشت تقریبا 10 ساعت، شما قادر به پایان بخش Campaign بازی Marvel’s Avengers خواهید بود و بعد از اتمام بخش کمپین این بازی، مسلما به انجام مراحل Multi-Player که از بازی Destiny الهام شایانی گرفته اند خواهید پرداخت. باید بگوییم بخش مولتی پلیر این بازی به دلیل تکامل داستان بخش کمپین حالتی ملات گونه تولید کرده است! زیرا بسیاری از این مراحل فقط نقش پر کردن وقت را ایفا میکنند.

 

بخش کمپین بازی Marvel’s Avengers یکی از بهترین کمپین های سوپر-هیرویی به شمار میرود، در هیچ بازی تا کنون این چنین تنوع گیم پلی سوپر-هیرویی نداشته ایم، تعویض قهرمان ها و تجربه گیم پلی مختلف، در هر زمان، بسیار خوش آیند است.

داستان بازی ساده و به کامیک بوک ها پایبند بوده است، در حالی که قهرمانان بازی Marvel’s Avengers به مبارزه میپردازند، یادو خاطره و احساسات گذشته آن ها زنده میشود و در این میان، قهرمانی جدید به نام Kamala Khan سعی در پیدا کردن جای خود در دنیای قهرمانان دارد.

بازی Marvel's Avengers

 

Kamala Khan شخصیتی جذاب، کاریزماتیک و دوست داشتنیست که نه تنها به عنوان شخصیتی اصلی تلقی میشود بلکه وسیله ایست که ما را به آرامی به دنیای Marvel وارد میکند. Bruce Baker (هالک) نیز مثل همیشه شخصیتی دوجانبه دارد، از یک طرف آدمی آرام و نسبتا خجالتی و از طرفی دیگر هیولایی که خشم خود را روی دشمنان خالی میکند. دینامیک بین این دو کرکتر به خوبی توسط گویندگان آن ها اجرا شده است، انرژی زیاد Kamala و آرام بودن Bruce Baker دو قطبی جالبی ایجاد میکند، اما دیالوگ های جزیی و جوک های Iron Man و اشاره های او به موزیک پاپ در این بازی بی مورد و یا کرینجی هستند.

از کرکتر های قابل کنترل دیگر میتوان به کاپیتان آمریکا، تور (Thor) و بلک ویدو (Black Widow) اشاره کرد. همچنین شخصیت Spider Man به صورت انحصاری روی PS4 و PS5 قابل کنترل خواهد بود.

 

تنوع مرحله های کمپین بازی Marvel’s Avengers زیاد است که متاسفانه تعداد آن ها اینچنین نبود، اگر از اسپویلر دور باشیم به عنوان مثال: در قسمت هایی، مرحله از کرکتر شما نهایت استفاده ار میبرد؛ هنگامی که توسط دشمنان محاصره شده اید با Iron Man به راحتی میتوانید فرار کنید و هنگامی که به کاوش در تاسیسات قدیمی SHIELD در قالب Kamala میپردازید حس Tomb Raider به شما القا میشود و از هرجومرج دور میشوید.

 

همانطور که گفته شد، متاسفانه، برخی مراحل تنها جنبه “پر” کردن گیم پلی را داشته اند، مثلا مابین مراحل جذاب شما وظیفه خواهید داشت که به مناطق A.I.M رفته (که در مولتی پلیر به اندازه کافی زیادند!!) و آن ها را شکست دهید، که این امر از سرعت و لذت مراحل جذاب بازی Marvel’s Avengers میکاهد. مرحله هایی که جنبه “پر” کردن دارند از محیط های متنوع نیز متاسفانه برخوردار نیستند، مثلا عملکرد Drop Zone ها تقریبا مثل War Zone ها میباشد که تنها وقت بیشتری لازم دارند.

Drop Zone ها شما را مستقیما در مقر دشمن قرار میدهد اما در War Zone ها قبل از رسیدن به مقر دشمن باید به کاوش در محیط و پیدا کردن برخی جعبه ها و یا حل کردن پازل هایی بپردازید.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Marvel's Avengers

 

اما میرسیم به بخش Looting، بخش مایوس کننده Loot در این بازی، تاثیر نداشتن آن در ظاهر قهرمانان است، اگر ذرهی برای هالک به دست می آوریم چرا نشان داده نمیشود ؟! اصلا چرا هالک باید ذره بخواهد؟؟!! تعداد Loot که در بازی به دست می آورید به قدری زیاد است که لازم به سرمایه گذاری روی آن ها نیستیم و اصلا نیاز به آپگرید آن ها حس نمیشود. زیاد بودن Loot همیشه امتیاز منفی به شمار میرود که متاسفانه بازی های زیادی امروزه به آن دچار میشوند مثل Borderlands 3.

اگر به جزییات Loot در بازی Marvel’s Avengers دقت کنیم، Loot در این بازی به چهار قسمت تقسیم میشود؛ آیتمی که حمله Melee شما را تقویت میکند، آیتمی که حمله Ranged شما را تقویت میکند، آیتمی که دفاع را بهبود میبخشد و آیتمی که قابلیت اصلی را ارتقا میدهد.

بخش دیگری از آیتم ها به نام Artifact وجود دارند که تنها یک سری Buff مثل شانس پیدا کردن آیتم ها را زیاد میکنند و یا مقاومت شما را دربرابر برخی حمله ها افزایش میدهد. میانگین قدرت این آیتم ها روی Match-Make تاثیر گذار خواهد بود.

اما نقطه ضعف برجسته بخش Looting در بازی Marvel’s Avengers تقویت ناچیز قدرت کرکتر هاست، تقویت کرکتر ها به قدری ناچیز است که پس از مدتی از یادتان میرود که کرکتر شما چگونه قدرتمند تر میشود!! حتی پس از مدتی Loot گرفتن کاملا کمرنگ شده و بی اهمیت میشود!! مثلا هنگام گرفتن آیتمی جدید برای حمله Melee فقط یک رقم به قدرت آن اضافه میشود که بسیار مایوس کننده است و از هیجان این جنبه گیم پلی میکاهد.

اشتباهات مکانیک Loot در بازی هایی در گذشته مثل Destiny, Diablo و حتی Anthem نیز رخ داد اما خوشبختانه این بازی ها سیستم Loot خود را کاملا از نو ساختند، (Anthem در حال حاضر روی این پروژه کار میکند). بازسازی سیستم Looting در بازی Marvel’s Avengers به دور از انتظار نیست.

 

بخش توسعه کرکتر ها نیز با تصور ذهنی کمپین طراحی نشده اند!! در ابتدا آزادی عمل شما در توسعه Skill Tree های کرکتر ها زیاد است که نکته مثبتی به شمار میرود، اما بنظر میرسد این قابلیت ها تنها برای Multi-player طراحی شده اند. هیچکدام از کرکتر ها، هنگام اتمام بخش تک نفره به Level 10 نمیرسند در صورتی که آخرین حد Level در این بازی 50 میباشد!! همین امر باعث مایوس شدن هنگام تجربه کمپین خواهد شد.

هرچند گیم پلی هر کرکتر متنوع هست اما طراحی کنترل آن ها یکسان بوده است، مثلا روی کنسول PS4، مربع لایت اتک، مثلث هِوی اتک، دایره حرکتی دفاعی انجام میدهد، اگر طراحی گیم پلی و کنترل کرکتر ها با یکدیگر متفاوت بود، تنوع بیش از پیش میشد. جنبه منفی طراحی مشابه کنترل های کرکتر های شاید در کمپین به چشم نیاید اما در بخش چند نفره کاملا برجسته خواهد شد، شما هر کرکتری را کنترل کنید، در اکثر مواقع دکمه مربع را فشار میدهید و هرچند گاهی دایره و جاخالی میدهید، این یک امتیاز منفی برای گیم پلی بشمار میرود.

حس تنوع و در عین حال یک رنگی کرکتر ها، پلیر را هم خوشحال و هم مایوس میکند.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Marvel's Avengers

 

بازی Marvel’s Avengers از لحاظ کاربردی نیز مشکلات حادی ندارد، این بازی روی کنسول PS4 Pro بهتر عمل میکند، باگ های نسبتا زیادی وجود دارند اما خوشبختانه این باگ ها باعث شکستگی کامل تجربه شما نخواهند شد، مسلما بروزرسانی جدید برای این بازی، باگ هایی مثل عدم همگام بودن برخی انیمیشن ها، وجود UI در برخی کاتسین ها و …  را برطرف خواهد کرد.

 

نتیجه گیری

بازی Marvel’s Avengers ادغامی از خوش آیند بودن و مایوس بودن میباشد، سیستم Looting در حال حاضر “چیزی” به این بازی اضافه نمیکند. اما تجربه این بازی حتما پیشنهاد میشود، شخصیت قهرمانان و تنوع گیم پلی در این بازی و روند نسبتا جذاب همگی باعث میشوند به اجرای دوباره این بازی ترغیب شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *