نقد و بررسی بازی Tell Me Why

به نقد و بررسی بازی Tell Me Why خوش آمدید

 

بازی Tell Me Why توسط استدیو Dontnod Entertainment برای Xbox One, Xbox Series X و PC منتشر شد.

 

در زندگی روزمره آدم ها، آن ها فراموش میکنند که پدر و مادر آن ها فقط “پدر و مادر” نیستند، بلکه میتوانند امید ها، رویا ها و خواسته های مستقلی از بچه هایشان داشته باشند. این مقوله در بازی های رایانه ای نسبتا فراموش شده است. عناوین زیادی به این امر اشاره نمیکنند در اکثر بازی ها توجه به سمت “پدر” میرود، اما هسته اصلی بازی Tell Me Why پیرامون “مادر” میچرخد که در همان ابتدا به یک آنومالی تبدیل میشود. چارچوب هنری این بازی فریاد میزند که در حیطه جنایی-راز آلود قرار گرفته است، اما گرایش این بازی، اسلحه ها و چاقو ها را حذف کرده است.

چی کسی Mary-Ann را کشت؟! پاسخ این سوال در انتهای قسمت اول بازی Tell Me Why مشخص میشود اما چرا Mary-Ann کشته شد؟ سوالی کاملا پیچیده است که پاسخ آن به ادغام خاطرات و تجربیات تلخ پلیر هنگام گیمپلی بستگی دارد.

این خاطرات مربوط ده دوقلو های Mary-Ann هستند با نام های Alyson و Tyler، خط داستانی اصلی این چنین است:

Mary-Ann و دوقلو هایش در منطقه ای به نام Delos Crossing در Alaska زندگی میکنند، آن ها خانواده ای فقیر بودند که از کمک های مردم آن منطقه زندگی را سپری میکردند. سلامت روحی Mary-Ann با گذشت زمان از دست میرود تا جایی که در یک نقطه به فرزند خود، Tyler حمله ور میشود، بعد ها، Tyler به جرم کشتن مادر خود متهم میشود.

Tyler به خانه گروهی فرستاده شده و Alison توسط یکی از دوستان خانوادگی، پلیسی به نام Eddy بزرگ میشود. پانزده سال بعد، Tyler و Alison دوباره به هم میرسند و برای حل و فصل کردن افکارشان به خانه بچگی خود رفته و خاطرات گذشته را مرور میکنند. آن ها به کشف حقایق طبیعت آن منطقه و مادرشان و همچنین تاثیر بقیه در مرگ مادرشان میپردازند.

 

تا اینجا، داستان بازی Tell Me Why پیشنهاد میکند که گیمپلی و روند این بازی اکشن و جنایی باشد اما بازی Tell Me Why روندی مثل Life is Strange برای خود برگذیده است. به نظر میرسد Life is Strange در خون این بازی آمیخته شده است. بیشتر گیمپلی این بازی از راه رفتن در میح بازی و مشاهده آیتم های هایلایت شده و انتخاب دیالوگ ها تشکیل شده است.

طراحی محیط این بازی توسط توسعه دهندگان بسیار آشنا هست، محیط این بازی مثل Life is Strange پویا، سرشار از تاریخچه و فرهنگ میباشد، احساس میشود که مردم در محیط این بازی زندگی میکنند و صرفا NPC نیستند.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Tell Me Why

 

اما بازی Tell Me Why مشکلی دارد و آن هم این که نمیداند با خود چه کار کند!! این بازی فضایی اشغال میکند که در آن به صورت لازم به گذشته این فضا سفر نمیکند، کرکتر ها آن طور که باید، به اندازه کافی، با داستان اصلی گفتگو نمیکنند. گیمپلی بازی دارای المان هایی بی معنی شامل پازل های مختلف و Collectible هایی هستند که هیچ نقشی در پیش بردن داستان و کشف لایه های داستانی ندارند. پازل های این بازی نه درگیر کننده هستند و نه به آن صورت Fun!!

 

اما یکی از مکانیک های بازی Tell Me Why کاملا میدرخشد و آن هم قابلیت ذهنی دوقلو هاست. همانطور که میدانیم اصلا امکان ندارد که عناوین Dontnod Entertainment از مکانیک های ماوراطبیعه خالی باشند!!

دوقلو های این بازی به صورت ذهنی با هم حرف میزنند، خاطرات را با هم به اشتراک گذاشته و آن ها را تصور میکنند بدون این که با هم حرف بزنند. اما خاطرات در این بازی، مثل دنیای واقعی، معتبر نیستند و شما باید آن ها را شکل دهید. تصمیمات اصلی در پیش بردن داستان بازی Tell Me Why از شکل دادن خاطرات و پذیرفتن آن ورژن از خاطرات به ثمر میرسند.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Tell Me Why

 

این مکانیک (انتخاب و پذیرفتن خاطرات طبق میل خود) راه نسبتا جدیدی برای درست کردن زیرمجموعه هایی در داستان میباشد که قبلا در بازی Remember Me در سال 2013 مشاهده شد.

و اتفاقا چیزی که پلیر ها را مایوس میکند، کمبود استفاده گیمپلی بازی از این مکانیک دوقلو هاست. اکثر انتخاب ها در دیالوگ ها برخلاف Life is Strange که تاثیر بسزایی در روند بازی داشتند، در این بازی، تغییرات اساسی در خط داستانی ایجاد نمیکنند. این امر نقطه ضعف بحرانی به شمار نمیرود و به همین خاطر نمیتوان سه قسمت بودن این بازی را توجیه کرد!! این بازی حول مرکز احساسی خود میچرخد، به طوری که به عنوان پلیر، نمیتوان تشخیص داد که آیا کرکتر ها جا افتاده هستند و یا آبکی طراحی شده اند؟!

 

به هر حال، بازی Tell Me Why، هدف خود را با نقاط عطف کمتر نسبت به عناوین دیگر نشان میدهد که در عناوین داستان محور دیگر جای خالی دارد، اشاره به نکات اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و حتی سلامت روحی و همچنین ترنس بودن قهرمان اصلی بازی (Tyler)، سنت شکنی در دنیای بازی به شمار میرود، Tyler، برخلاف جنسیتش، به سادگی میتواند در دنیای Tell Me Why بدون خدشه به امانت آن، وجود داشته باشد. او میتواند مثل بقیه انسانی کامل باشد و در داستان این بازی به خوبی ایفای نقش کند.

 

هنگام بررسی بازی Tell ME Why نمیتوان به جنسیت Tyler اشاره نکرد زیرا این مقوله درگیری اصلی قهرمان بازی به شمار میرود. اما این مقوله، فضایی خالی در داستان بازی به جا میگذارد، این داستان به دنبال لبه ی تیغی میگردد که آسیبی ب جا بگذارد و در نهایت به denouement یا مرهمی داستانی برسد. برخلاف رنج و درد در مرکز داستانی بازی، نرمی خاصی حس میشود، مثلا چرا Mary-Ann فرزندانش را که آسیب دیده بودند را رها کرد. این بازی هیچ وقت اجازه نمیدهد که نیرو های شیطانی در داستان آن ادغام شوند، برای همه چیز توجیهی منطقی وجود دارد و همین امر باعث میشود پلیر، بدون تعصب، همه لایه های این بازی را کشف کرده و آن ها را درک کند.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Tell Me Why

 

نکته دیگری در داستان وجود دارد که باید به آن اشاره شود، داستان این بازی به پلیر اجازه میدهد که احساسات برانگیخته را کاوش کند و حتی نسیمی از دنیای واقعی، پلیر را نوازش میکند. اما ویژگی اصلی داستان، Tyler نیست، بلکه Mary-Ann است که در مرکز کرکتر ها قرار دارد. یکی از مادرانی که به تازگی به دنیای بازی ها وارد شده است، Mary-Ann شخصیتیست که به او اجازه داده شد که چیزی بیشتر از اشتباهاتش باشد، به او اجازه داده شد که از بچه هایش مستقل باشد، همه اعضای Delos Crossing پیچیدگی های خود را دارند اما چیز های بیشتری درباره Mary-Ann در طول بازی میفهمیم که در نهایت تصویر ذهنی ما را از او کامل میکند.

 

تصور ابتدایی ما از Mary-Ann نابود شدن زندگی بچه هایش پس از مرگ او بود. پیدا کردن همه ویژگی های زیبا، خاص و مهربان درباره Mary-Ann نقطه قوت بازی Tell Me Why به شمار میرود. ثمره زندگی Mary-Ann دوقلو هایی یک دل بود که در هر شرایطی از هم حمایت میکردند. فضای خالی این بازی با کمی صبر پر میشود و چیزی که این بازی در نهایت به شما میدهد ارزشش را خواهد داشت.

 

گیمرپا • نقد و بررسی بازی Tell Me Why

 

 

 

 

 

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *