نقد و بررسی بازی Ghost of Tsushima

واقعه‌ی بازی Ghost of Tsushima یکی از عجیب‌ترین و در عین حال تلخ‌ترین حادثه‌های تاریخی در ژاپن است که سوژه‌ی آن، بهانه‌ای شده تا استودیوی Sucker Punch آخرین بازی انحصاری PS4 مهم را بسازد؛ اثری بی‌رحم، خونین و در عین حال زیبا.

پس از عرضه‌ی Infamous: First Light، استودیوی ساکر پانچ به یک سکوت عمیق فرو رفت و تا مدت‌ها از آن‌ها خبری نبود تا این‌که در اواخر سال ۲۰۱۶، بالاخره از بازی جدید آن‌ها رونمایی شد. این تیم که اکثرا به ساخت آثار مبتنی بر پلتفرمینگ مشهور است، با گوست آو سوشیما، به سمت ژاپن قرن ۱۳ میلادی رفت؛ تصمیمی عجیب که قدرت ریسک پذیری تیم سازنده را نشان می‌داد. اولین نمایش از گیم‌پلی بازی، شگفت انگیز بود و بسیاری از طرفداران پلی‌استیشن را نسبت به خود امیدوار کرد. حالا که بازی عرضه شده، می‌توان درباره‌اش بیشتر صحبت کرد و تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار داد.

بازی Ghost of Tsushima درباره نبرد جین نه تنها با ارتش مغول بلکه با خودش نیز هست، جین به هر قیمتی که شده باید از سرزمین مادری خود حفاظت کند.

گیمرپا • بازی Ghost of Tsushima

هرچند جین به یاد ماندنی ترین قهرمان یک بازی نیست اما دشمن او، کتون هان، یکی از کاریزماتیک ترین شخصیت های بازی های اخیر بشمار میرود. برخلاف اهداف شوم کتون خان، کرکتر او بسیار آرام و خون سرد طراحی شده است. او همیشه یک قدم از شما جلو تر است و این ذهنیت شما از او به عنوان “بدترین” شخصیت بازی با ماموریت انتقام شما کاملا مطابقت دارد. وظیفه شما در این بازی جمع کردن تمامی متحدان ممکن بر علیه ارتش مغول خلاصه میشود.

گرافیک

با توجه به نزدیک بودن نسل نهم کنسول ها، انتظار میرود که آخرین عناوین نسل هشتم مثل Ghost of Tsushima از لحاظ بصری از استاندارد های فعلی نیز فراتر رود.

رندر گیاه و ابر ها

این بازی پس از Kingdom come: Deliverance، یکی از بهترین سیستم های رندر گیاه را داراست. تراکم چمن و بوته ها در این بازی بسیار زیاد است ولی تنوع آنها نه چندان. گیاه به وزش باد واکنش پذیر بوده و به سمت وزش آن خم میشود.

گیمرپا • بازی Ghost of Tsushima

علاوه بر گیاه، میتوان ابر های والیومتریک در بازی مشاهده کرد. به نظر میرسد ابر های والیومتریک به یک استاندارد در بازی های اخیر تبدیل شده اند. بازی های یوبیسافت مثل Assassins Creed Odyssey از این سیستم برخوردارند هرچند ابر ها در بازی Assassins Creed به آن صورت قابل توجه نیستند اما در بازی Ghost of Tsushima با توجه به شرایط مثل گردوغبار و زمان جنگ تغییر کرده و کمک شایانی به ایجاد اتمسفر میکنند.

گیمرپا • بازی Ghost of Tsushima

زمین و رندر ذره ها

از زمانی که بتلفیلد 3 سیستم تسلیشن (tessellation) را در بازی ها معرفی کرد، زمین ها در همه بازی ها پر از برجستگی شدند. بازی Ghost of Tsushima از این ابزار نهایت استفاده را میبرد و خوشبختانه شدت جزییات در این عنوان کم نشده است.

گیمرپا • بازی Ghost of Tsushima

به لطف شتاب گرافیکی (GPU-acceleration)، امکان وجود ریزگزد ها با تراکم زیاد که به محیط اطراف واکنش نشان دهند وجود دارد. مقدار خون معلق در هوا با رزولوشن بالا رندر میشود.

مه والیومتریکی که در بازی طراحی شده است نیز یک از بهترین تعبیه هاییست که در این عنوان وحود دارد.

صداگذاری و موسیقی

نوای موسیقی در این بازی در هر لحظه در حال تغییر است. از فلوت ها هنگام مخفی کاری تا درام های سرعتی هنگام نبرد تن به تن، موسیقی متغییر است که تجربه ای بیرحم و زیبا به شما اراعه میدهد.

موسیقی در همه حال با اسمسفر بازی هماهنگ است، اگر شما صدای سوت درختان و یا صدای غرش رعدو برق در افق به گوشتان برسد، هر احساسی که در بازی در شما برانگیخته شود به لطف موسیقی تقویت میشود.

شما میتوانید همه بازی را به زبان ژاپنی با زیرنویس بازی کنید که شما را  در بازی غوطه ور میکند. ترکیب صدا در این بازی بیشتر به صدای یک فیلم شبیه است تا یک بازی معمولی.

گیم پلی

بازی Ghost of Tsushima سبک های بهترین عناوین را من جمله The Witcher 3 و Assassins Creed را جمع آوری کرده و ادغام میکند. این بازی دارای قسمت های مخفی کاری و نبرد تن به تن هست. مبارزه از حمله های سبک، معمولی و سنگین تشکیل شده است. اما گیم پلی زمانی جالب میشود که بازی ایجاب میکند خود را به شرایط وفق دهید، شما باید بر اساس دشمن، استنس خود را تغییر دهید به عنوان مثال moon stance برای نبرد با دشمنان سنگین تر ایده آل است اما stone stance برای جنگیدن با دشمنان معمولی مناسب است. قبل از حمله دشمنان، بازی به شما نشانه های صوتی و بصری میدهد تا از محیط اطراف آگاه باشید.

در بازی Ghost of Tsushima سیستم Level اعمال نشده (خدا رو شکر) ولی به جای آن، شما مهارت های جین را گسترش میدهید. پس از هر مرحله موفقیت آمیز یک skill point به دست می آورید. شما در بازی stance, armor و charm و اسلحه های جدید بدست می آورید.

در این بازی یک مود Standoff خارق العاده نیز طراحی شده است که شما در آن میتوانید دشمنانتان را به نبرد رو در رو به چالش بکشید. پس از پیشرفت در بازی شما امکان کشتن چند نفر در مود standoff را بدست می آورید.

گیمرپا • بازی Ghost of Tsushima

بیشتر گیم پلی این بازی از گرفتن رد دشمنان و کشتن آنها تشکیل شده است. شما لازم به استفاده از مهارت های حل مسئله خود نیستید. گرچه “گول زدن” AI در این بازی یکم آسان است و بنظر میرسد این قسمتی از بازیست که سازنکان آنرا نادیده گرفته اند.

نتیجه گیری

بازی Ghost of Tsushima پر از ماجراجویی های سامورایی هست. این بازی با معرفی قابلیت های جدید به آرامی هم به شما پاداش میدهد و در عین حال چالش برانگیز باقی میماند.

این بازی به شما دنیایی زیبا اهدا میکند تا در آن شرکت کنید و به کاوش بپردازید، برخلاف مشکلات معدود، این بازی را باید به library خود اضافه کنید!!

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *