نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

به نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II خوش آمدید

میتوان گفت آی پی The Last of Us محبوب ترین عنوان نسل هفتم به شمار میرود. بعد از اتمام نسخه یک این بازی بدون شک انتظار میرفت ادامه این بازی زیبا ساخته شود. جول در نسخه اول این بازی حاضر نشد الی را به قیمت نجات بشریت از دست بدهد و همین اتفاق باعث شد مارکی بر ذهن پلیر های این بازی حک شود، آیا کار جول درست بود ؟ اگر ما جای جول بودیم چه کاری انجام میدادیم ؟ ما همیشه برای پاسخ این سوال ها عطش داشتیم و امیدوار بودیم ناتی داگ با انتشار نسخه دوم ذهن ما را آرام کند اما خوشبختانه یا متاسفانه در نسخه دوم بر پیچیدگی خط داستانی دنیای The Last of Us اضافه شد.

گرافیک

نسخه اول بازی The Last of Us گرچه روی سخت افزار های سال 2006 اجرا شد اما با همه محدودیت های سخت افزاری، برای همیشه به بحث بین برتری 360 Xbox و 3 PlayStation خاتمه داد. حال، پس از گذشت هفت سال و یک نسل بعد، به نظر میرسد تاریخ تکرار شده است!!

با توجه به نزدیکی اتمام نسل هشتم، ناتی داگ قسمت دوم بازی را منتشر کرد و باید گفت میتوان با دیدن جلوه های بصری این بازی، مزه نسل نهم را چشید، هرچند اطمینان داریم که نسخه Remaster این بازی روی PlayStation 5 نیز منتظر خواهد شد اما تمرکز ما روی عملکرد بازی بر روی کنسول های کنونی یعنی PS 4 و PS 4 pro هست.

بررسی اجمالی موتور گرافیکی

The Last of Us Part II با استفاده از موتور داخلی ناتی داگ که آنچاترتد و البته The Last of Us از آن قدرت گرفته بودند، ساخته و پرداخته شده است. موتور گرافیکی ناتی داگ دستخوش بهبودی های فراوانی شده است از آن میتوان به deferred renderer اشاره کرد که به لطف آن قادر به مشاهده نورپردازی بسیار زیبای این بازی هستیم. به وسیله این ابزار ناتی داگ میتواند چندین منبع نور دینامیک در بازی مانند لامپ، آتش، خورشید و … را همزمان در بازی تعبیه کند که میتوانند با هم تعامل داشته باشند که نقش بسزایی در ایجاد اتمسفر ایفا میکند.

علاوه بر این، رندر اجسام بر اساس فیزیک، یکی از برجسته ترین ارتقای موتور گرافیکی نسبت به نسخه قبلی آن است. استفاده از PBR یا Physically based rendering به نورپردازی اجازه میدهد که واقعا شکوفا شود، سطوحی مثل فلز یا چوب به صورت واقع گرایانه در فواصل نه چندان دور با رزولوشن 1080p و 4K نمایان می شوند.

 

گیمرپا • نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

 

سیستم انیمیشنی ناتی داگ به اسم “Motion Matching” نیز باعث شده تا انیمیشن ها در بازی The Last of Us part II بسیار روان بنظر برسند. این تکنولوژی به بازی اجازه میدهد تا انیمیشن هایی که در صفحه در حال حرکت هستند را انتخاب، ادغام و هماهنگ کند که باعث میشود انتقال بین انیمیشن ها بسیار روان به نظر برسد.

 

پس پردازش و وضوح بصری

طبیعت سینماتیک بازی The Last of Us 2 و همه بازی های ناتی داگ نشان دهنده اهمیت دادن آنها به وضوح تصویر و پس پردازش است.

توسعه دهندگان، سیستم پس پردازش این بازی را نیز بهبود بخشیدند که باعث شده در رزولوشن بالا شاهد لبه های پاک و کمترین تار بودن را شاهد باشیم. کیفیت بالای ambient occlusion نیز باعث شده تا نورپردازی بسیار عمیق تر شود. حتی در مناطقی که خورشید وجود ندارد میتوان سایه های زیادی را دید که نشان از depth of field بازی هستند.

 

ردندر ریزگزد ها

محیط The Lats of Us 2 کاملا برای سیستم رندر ریزگزد ها مناسب است. در محیط های سرپوشیده و پر از گردوغبار، ریزگرد ها با رزولوشن بالا به محیط کاملا واکنش نشان میدهند که به اتمسفر بازی کمک بسیاری میکند. افکت اشعه های تابان نور از میان ریزگزد ها چه در محیط باز و سرپوشیده کاملا معلوم هست. ریزگرد ها به منابع دینامیک نور نیز واکنش نشان میدهند.

گیمرپا • نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

صدا گذاری

استفاده از صداگذاری سه بعدی در بازی The Last of Us 2 باعث ارتقای گیمپلی این بازی شده است، بازی قبل از حمله دشمنان به شما نشانه صدایی میدهد. بر روی کرکتر بازی دو سیستم صدای تنفسی اعمال شده است، یکی از آنها تکرار شونده هست که با انجام اعمالی مثل حمله و انیمیشن های مختلف متوقف شده و پس از مدتی به حالت قبل بازمیگردد. سیستم بعدی که با “تپش قلب” نام گذاشته شده است، این سیستم با توجه به محیط اطراف و شرایط موجود متغیر است.

موسیقی بازی نیز کاملا با گیملپی همخوانی دارد گرچه شما در حال مخفی کاری باشید یا به اصطلاح Engage شده باشید، موسیقی بکگراند بازی به اتمسفر کمک بسیاری میکند.

 

گیم پلی و داستان

گیم پلی بازی از دو بخش اصلی مخفی کاری و نبرد رو در رو تشکیل شده که استاندارد هست و نسبت به نسخه اول به لطف ابزار هایی که به آنها اشاره شد بهبود پیدا کرده.

اما میرسیم به بخش داستان بازی، اگر هنوز این بازی رو تجربه نکردید یا تا آخر نرفتید ادامه این بخش نقد رو نخونید.

در این بازی باید دو قبر بکنید!!

بخش دوم این بازی پر از لحظه هایی غم انگیز، بی رحمانه، و سوزناک است. لحظه هایی که به راحتی قابل لمس هستند چون شما در آنها نقش دارید هرچند با این لحظه ها موافق نباشید اما قدرت انتخاب ندارید. این ادغام نقش داشتن و بی اختیاری در بازی مثل یک فیلم عمیق احساسات شما را برانگیخته میکند.

هسته اصلی بازی دربازه الی و روابط او با پیرامونش است، او در حال رشد و شناخت خود در سن 19 سالگی و در عین حال دست وپنجه نرم کردن با گذشته خود میباشد.

وقایع این بازی با موجی که منبعش مرگ جول توسط کرکتری از بازی قبل، دکتری که قرار بود درمانی برای بشریت درست کند، به حرکت در آمد. کشف این درمان به مرگ الی منجر میشد.

جول حاضر نبود دارویی برای بشریت به قیمت مرگ الی پیدا شود و در بازی اول همه دکتر هایی که در صدد آزمایش روی الی بودند را کشت و همین امر باعث شد که در قسمت دوم توسط یکی از بازمانده ها به قتل برسد.

 

گیمرپا • نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

جول و الی در جایی کما بیش امن زندگی میکردند تا کرکتری به اسم Abby جول را میکشد و پس از آن هدف الی از مراقبت از پناهگاهش به انتقام تغییر پیدا میکند. الی نصفی از مدت زمان بازی را به کشتن کسانی که در قتل جول نقش داشتند میگذراند و در نهایت به دلیل قتل جول توسط ابی دست پیدا میکند. دلیلی که در ابتدا نه تنها به خاطر زیان بشریت نبود بلکه به خاطر ضرر خود ابی بود.

نبود درمان برای انسان ها عواقب جبران ناپذیری داشت اما این تنها انگیزه ابی برای قتل جول نبود، یکی از دکتر هایی که در نسخه قبل توسط جول کشته شد پدر ابی بود، در واقع چرخه کشتو کشتار بین این سه در حال اتفاق افتادن است.

نقطه عطف داستان بازی زمانی اتفاق میفتد که شما در نقش ابی قرار میگیرید و دنیا را از دید او میبینید.

ابی به عنوان یک کرکتر کاملا قابل درک است، او پدر خود را توسط کسی که عمل خود را موجه میدانست از دست داد و همچنان کشته شدن دوستان خود را توسط الی دید. در واقع در این قسمت بازی میتوان گفت کرکتر شرور بازی میتواند قهرمان این بازی باشد!!

 

گیمرپا • نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

به همین دلیل میتوان ابی و الی را دو لبه یک سکه دانست، هردو مسیر خود را درست دانسته و به دنبال کشتن همدیگر هستند. بنظر میرسد این پیام ناتی داگ باشد، این که بسته به نقطه ی دید شما قهرمان بازی و افراد شرور تغییر میکنند.

در قسمتی از بازی شما در نقش ابی با الی مبارزه میکنید، “قهرمانی” که کلی خاطره با او دارید را باید به خاطر دلایل اشتباهش مجازات کنید. این بی اختیاری شماست که باعث ناراحتی شما میشود، اگر با الی مبارزه نکنید نمیتوانید مرحله را به پیش ببرید درست مثل نسخه قبل که نمیتوانستید دکتری که به فکر نسل بشر بود را نکشید. شما در بهترین حالت یک تماشاچی هستید که مجبورید کار هایی که کرکتر ها از شما میخواهند را انجام دهید.

الی در حال ساخت دنیایی بدون “قهرمان” هست.

پس از گذشت مدتی، ابی حاضر به چشم پوشیدن از همه وقایع بازی هست، تا الی و شریک زندگیش این وقایع تلخ را پشت سر گذاشته و زندگی جدیدی شروع کنند… تا در زمینی با منظره قشنگ خانه ای بسازند و پسرشان را بزرگ کنند… مثل اینکه چرخه کشتو کشتار در حال شکستن است!!!

اما… در یک نقطه، الی از موقعیت ابی خبر دار میشود، او همه دلایل دنیا را برای نادیده گرفتن ابی دارد اما همه آنها را دور می اندازد، برای یک انتقام آخر… فقط برای کشتن چند نفر دیگر… او این بار یک خانواده واقعی را پشت سر میگذارد.

 

تا اینجا بنظر میرسد بازی The Last of Us Part II عنوانی بی نظیر باشد اما مشکل آن چه بود ؟ چرا نمره کاربران با نمره منتقدان همخوانی ندارد ؟ در ادامه مقاله پاسخ این سوالات را قرار میدهیم.

ما به عنوان رسانه خبری موظفیم تا سلایق خود را در خبر ها و نقد ها اعمال نکنیم و تا حد ممکن به صورت حرفه ای مطلب بگذاریم، هدف از ادامه این مقاله شفاف سازی مشکلات بازی The Last of Us 2 میباشد.

 

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II

 

1. مرگ

همانطور که میدانید منظورمان از مرگ، مرگ جول هست. مرگ جول توسط ابی اتفاق افتاد که کاملا بی رحم و شوک برانگیز بود. در ادامه بازی فلش بک های زیادی از جول و الی پخش میشوند که شاید باعث مایوس شدن عده ای از پلیر ها شوند. البته این دلیل پلیر ها از نظر من اصلا منطقی نیست.

2. پیام سیاسی بازی

پیام سیاسی بازی مهم ترین عامل کم بودن امتیاز کاربران برای این بازیست. درست مثل بازی Battlefield V و یا Wolfenstein New Blood این بازی با پیام سیاسی ادغام شده است و این امر باعث عصبانیت بسیاری از کاربران شد. اگر به نمرات فیلم هایی مثل StarWars the last jedi و یا Ghostbusters و یا آخرین فیلم Terminator نگاه کنید میبینید که نمرات کاربران و منتقدان بسیار با هم فاصله دارند و آن هم به دلیل پیام سیاسی آنها هست.

وقتی پیام سیاسی در یک محصول، چه بازی و چه فیلم در حلق مخاطب فرو شود، مخاطب خود به خود از آن محصول مایوس میشود. متاسفانه The Last of Us 2 درگیر همین مسئله شد.

 

 

 

 

یک دیدگاه دربارهٔ «نقد و بررسی بازی The Last of Us Part II»

  1. کاملا موافقم بازی خوبی بود ولی اجندا توش موج میزد هرجا هم بگی بین ایرانیا روت جبهه میگیرن درصورتی که اصن نمیفهمن این چیزارو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *