گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

نسل دوم AMD Epyc عرضه شد و مورد مقایسه قرار گرفت

AMD Epyc Gen 2

نسل دوم پردازنده های Epyc تحت عنوان AMD Epyc Gen 2 توسط مدیر اجرایی و رئیس شرکت AMD معرفی و در دسترس قرار گرفت. این پردازنده ها میتوانند برای کسانی که در بخش Data Center خود دچار مشکل میشوند و یا خواهان بازدهی بیشتری هستند بسیار موثر واقع شود. کاربران میتوانند در صورت استفاده از نسل دوم پردازنده ی AMD Epyc از Data Center های خود انتظار توان بیشتری داشته باشند. این پردازنده نسبت به نسل قبلی خود یعنی نسل اول پردازنده های AMD Epyc از بازدهی خیلی بالاتری استفاده کرده است، البته لازم به ذکر میباشد که این پردازنده از چند سری مختلف استفاده میکند که میتوان به سری های 7742، 7702، 7642 و … اشاره کرد که پرچم دار آنها سری 7742 میباشد. اگر بخواهیم معماری ساخت این پردازنده ها را نسبت به قطعاتی که در آن استفاده شده است بررسی کنیم، نسل اول AMD Epyc از 4 تراشه CPU, Memory & I/O برخوردار بوده، اما نسل دوم AMD Epyc از 8 تراشه CPU 7nm و یک تراشه 14nm به هم پیوسته برخوردار میباشد که همچنین بر اساس نسل دوم معماری ساخت این پردازشگر ساخته شده است. از لحاظ میزان هسته پردازنده اگر بخواهیم سری های AMD Epyc Gen 2 را ترتیب بندی کنیم، این پردازنده ها از 8 هسته آغاز شده و به 64 هسته میرسد که تعداد قابل توجهی میباشد. سازندگان بازدهی این پردازنده را با بازدهی پردازنده های Intel Xeon مقایسه کردند و شاهد تفاوت چشمگیر بین این دو پردازشگر با یکدیگر بوده اند. 2 پردازشگر Intel Xeon Platinum Processors که پرچمدار این پردازشگر هستند در کنار 2 پردازشگر سطح متوسط AMD Epyc سری های 32 هسته ای در کنار هم قرار گرفتند که در نهایت بازدهی AMD Epyc بیشتر محاسبه شد. سپس 2 پردازنده ی Intel Xeon Platinum را با 2 پردازنده ی پرچمدار AMD Epyc یعنی 7742 مقایسه کردند که از 64 هسته برخوردار است؛ این مقایسه قدرت 2 برابر AMD Epyc سری 7742 را نشان داد. این بدان معناست که مجموع قدرت های 2 قطعه پردازشگر Intel Xeon Platinum با یک قطعه AMD Epyc 7742 برابری میکند. یکی از خبر هایی که در مراسم رونمایی نسل دوم AMD Epyc به استحضار رسانده شد، همکاری شرکت AMD و Google Cloud میباشد که در خصوص استفاده از این پردازشگر ها بوده است.

AMD Epyc Gen 2 Performance
AMD Epyc Gen 2 Performance

همانطور که پیشتر گفته شد، نسل دوم پردازشگر های AMD Epyc از چند سری مختلف برخوردار میباشد که اصلی ترین مشخصات پرچمدار آن یعنی 7742 بر این اساس میباشد: 64 هسته پردازشگر، 128 تعداد threads، بیشترین سرعت ساعت به میزان 3.4 گیگاهرتز، و سرعت ساعت پایه به میزان 2.25 گیگاهرتز میباشد. اخبار دیگری که در حاشیه ی معرفی نسل دوم AMD Epyc گفته شد، خبر تکامل طراحی و ساخت پردازنده های AMD Zen 3 میباشد که از آن تحت عنوان “Milan” یاد میشود؛ گفته شده این پردازنده ها در سال 2020 وارد بازار خواهد شد. همچنین در رابطه با نسل بعدی این پردازنده ها یعنی AMD Zen 4 که همان “Genoa” میباشد گفته شده که در حال طراحی بوده و بین سال های 2021 تا 2022 آماده میشود. در پایان مدیرکل شرکت AMD برای کسانی که به هر طریقی از Data Center های مختلف استفاده میکنند، نسل دوم پردازنده های AMD Epyc را پیشنهاد کرد. این پردازشگر هم اکنون عرضه شده و علاقمندان میتوانند جهت خرید و یا اطلاعات بیشتر در رابطه با آن به وبسایت رسمی AMD مراجعه کنند.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتنادامه