گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

نقد و بررسی بازی Valorant

به نقد و بررسی بازی Valorant خوش آمدید

اول بگوییم Valorant چیست ؟

اگر با این عنوان آشنایی ندارید باید بگوییم این یک بازی کما بیش به سبک hero shooter ساخته شده است.

دو تیم که از پنج قهرمان یا همانطور که بازی اسم آنها را Agent گذاشته است متشکل شده اند که در یکی از چهار نقشه بازی با هم مبارزه میکنند. وظیفه دو تیم به حمله و دفاع (Attack , Defend) تقسیم شده است. حمله کنندگان باید در مقر دفاع کنندگان بمب (که بازی آن را Spike) خطاب میکند گذاشته و آنها را شکست دهند.

همانند بازی کانتر استرایک اگر حمله کنندگان تیم اعضای تیم حریف را کشته و یا بمب را کاشته و منفجر کنند برنده خواهند شد و بر عکس اگر دغاع کنندگان اعضای تیم حریف را کشته و یا قبل از انفجار بمب آن را خنثی کنند برنده خواهند شد.

پس از گذشت 13 راند جای تیم ها با هم عوض خواهند شد و حمله کنندگان به دفاعی ها تبدیل شده و برعکس. هر یک از اعضای تیم 3 قابلیت در دسترس داشته و یک قدرت نهایی (ultimate) دارند که با دکمه های Q,E,C و قدرت نهایی با دکمه X فعال میشوند.

هنگام شروع شدن بازی، قابلیت E در آغاز بازی در دسترس میباشد اما قابلیت های بعدی را باید توسط سیستم اقتصادی بازی خریداری کرد. شما میتوانید با برنده شدن و کشتن حریف و یا زنده ماندن پول به دست آورید و با پول بدست آمده میتوانید اسلحه . ذره و یا قابلیت خریداری کنید اما قابلیت نهایی شما با گذشت زمان شارژ خواهد شد.

اما در مود دیگر بازی به نام Rush تمامی قابلیت های شما از آغاز بازی در دسترس میباشد و لازم به ذکر است اسلحه های شما به صورت شانسی تعیین میشوند و در این مود زمانی برای خرید وجود ندارد. همانور که از اسمش پیداست این مود به سرعت به پایان میرسد!

گیم پلی

گیم پلی بازی Valorant لذت بخش هست. احساس میشود که اسلحه های بازی آنطور که باید از هم مجزا هستند. و همین مسئله باعث شده که پلیر ها سبک های مختلفی از بازی برای خود برگزینند. شما میتوانید مخفی کاری کنید و یا از اسلحه های سنگین استفاده کنید و هرجو مرج راه بندازید!!

علاوه بر این هر Agent با قابلیت های خاص خود دینامیک خاصی به بازی اضافه میکند شما میتوانید از قابلیت های شخصیت ها با هم استفاده کرده و اثر سینرژیک بر گیم پلی خود اضافه کنید. به طور مثال میتوان از کمان sova برای نشان دادن محل دشمن استفاده کرده و با قابلیت leer شخصیت bradford دشمنان را نابینا کرده و با بمب while leif آنها را بکشید.

مپ های بازی هم به خوبی طراحی شده اند هر مپ (Ascent, Bind, Haven, Split) طراحی بصری خاص خود را داشته و از نقاط دید مختلف با لاین های مجزا تشکیل شده است که میتوان هر از هر لاین محافظت و یا به آن حمله کرد. همین مسئله باعث شده که بالانس بازی حفظ شود. هر مسابقه میتوان تا 45 دقیقه به طول بینجامد که اکثر مواقع حسی میشود دو تیم با اختلاف کمی به نتیجه ی نهایی میرسند. (در حال حاضر مود competitive) در بازی وجود نداشته و احتمال دارد در آینده به بازی اضافه شود.

عملکرد صدا گذاری و پایداری

از لحاظ تکنیکال Valorant بسیار کار آمد است. فریم در ثانیه بازی با بالا ترین تنظیمات ممکن هیچ گاه کم نمیشود. حتی روی کامپیوتر های رده متوسط نیز بازی باید کارآمدی بالایی داشته باشد چون کار خاص گرافیکی روی این بازی انجام نشده است.گزینه های تنظیماتی زیادی برای پلیر ها در نظر گرفته شده است :

متاسفانه یا خوشبختانه گزینه FOV وجود ندارد اما این تصمیم منطقی بنظر میرسد چون اگر همه میدان دید یکسانی داشته باشند بالانس بازی حفظ میشود.

پایداری سرور های بازی هم به نسبت بالا بوده و امکان بازگشت پلیر ها به بازی در صورت قطعی اینترنت وجود دارد.

 

و اما میرسیم به مبحث صدا گذاری که به جرات میتوان گفت مهم ترین متغیر گیم پلی بازی valorant صدا گذاری آن است. صدای همبافتی بازی valorant که دور تا دور پلیر را فرا میگیرد با دقت بسیار زیادی طراحی شده است به خصوص صدای پای شخصیت ها، به طوری که میتوان گفت صدای پای پلیر ها، مرگ و زندگی آنها را در بازی رقم میزند. لازم به ذکر است صدای پای هم تیمی های شما با دشمنانتان یکسان هست و همین امر باعث شده ارتباط با هم تیمی ها و توجه به مینی مپ اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

شما باید در هر لحظه از محیط اطراف خود آگاه باشید شایان ذکر است فشردن دکمه LShift همانند بازی کانتر استرایک باعث میشود تا شما به آرامی راه بروید و صدای پای خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

پیشرفت در بازی  نقدینگی ساختن بازی و نا امیدی

با توجه به توضیحات تا به حال بازی Valorant حتما یک شاهکار بنظر میرسد ؟! اما بیایید به نکته هایی اشاره کنیم که بیش از هرچیز نا امید کننده و باعث عصبانیت میشوند اشاره کنیم.

بیایید از UI یا رابط کاربری بازی شروع کنیم!!

منو ی Valorant بیشتر به اتاق شلخته شباهت دارد تا به یک منوی بازی!! اگرچه فونت و رنگ ها و توضیحات حداقلی به کار برده شده اند اما ساختار منو ها و طراحی آنها که باید از آنها عبور کنید کاملا شلخنه وار طراحی شده اند به طور مثال این منو در تصویر زیل به نظر تمیز میرسد درست است ؟!

نقد-و-بررسی-بازی-valorant

اما اگر بر روی یک اسلحه کلیک کنید میبینید که همه ی متعلقات آن اسلحه با یک منوی افقی نشان داده شده اند. همه چیز (همه چیز!!) با هم در یک منوی افقی بدون فیلتر به شما نشان داده شده است. اگر فیلتری برای متعلقات اسلحه ها وجود داشت بسیار بهتر بود. همان طور که میبینید :

نقد-و-بررسی-بازی-valorant

علاوه بر این، وقتی یک اسکین یا آیتم برای اسلحه خود بدست می آورید به هیچ عنوان آیتم بدست آمده در منوی بازی مشخص نمیشود و شما باید دانه به دانه آیتم ها را انتخاب کرده و باید تشخیص دهید که کدام آیتم را به تازگی باز کرده اید!!

اما میرسیم به سیستم پیشرفت در بازی

متاسفانه شلخته بودن منو ها به سیستم پیشرفت بازی (progression) سرایت کرده است. پیشرفت در بازی جهت به خصوصی ندارد و دلیل آن نبود توضیح کافی درباره پیشرفت بازی است.

به طور مختصر سیستم پیشرفت بازی اینگونه است که هر پلیر باید قرار داد هایی که شامل 10 قسمت هستند را کامل کنند. هر قسمت از قرار داد ها با انجام دادن چالش های به خصوصی و یا بدست آوردن Xp کامل میشوند و البته امکان خرید این قرارداد ها نیز توسط VP وجود دارد که بعدا به آن میرسیم!!

با کامل کردن پنج قسمت اول از قرارداد شما یک Agent به دست می آورید و با کامل کردن 10 قسمت از قرار داد اول بازی یک Agent دیگر برای شما بازی میشود. هریک از Agent ها قرار داد خود را داشته که باید قرارداد های آنها را کامل کنید (اگر گیج شده اید سرزنشتان نمیکنم!!) با کامل کردن قرارداد های تازه میتوان اسکین اسلحه و یا Agent های دیگر نیز بدست آورد.

و اما نقدینگی ساختن این بازی!!

همانطور که قبلا اشاره شد شما میتوانید قرارداد ها را توسط VP یا valorant point خریداری کنید. VP را میتوان با پول واقعی خرید کرد و با آن میتوانید Agent های جدید و یا اسکین های مختلف خریداری کنید. هر Agent مقدار 1000 VP خرج دارد و هر 1000 VP ده دلار قیمت دارد. شما با  ده دلار میتوانید بتل پس بازی را نیز خریداری کنید لازم به ذکر است در حال حاضر اسکین برای Agent ها وجود ندارد و احتمالا در آینده به بازی اضافه شوند.

این کمبود شفافیت باعث شده که شک داشته باشیم valorant F2P هست یا نه.

نتیجه

بازی Valorant هم سرگرم کننده و در عین حال اعصاب خورد کن هست.

لحظات گیم پلی بسیار اذت بخش هستند. این که توجه شما در همه حال روی بازیست و باید برای انجام هر حرکت به فکر عواقب آن باشید بسیار نفس گیر و لذت بخش است. و در همین حال همه المان های غیر از گیم پلی دیوانه کننده هستند!!

 

 

 

 

75%
Awesome

امتیاز بازی Valorant

  • Design

فرستادن دیدگاه

نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد بود و انتشار نخواهد یافت.

این تارنما جهت افزایش کیفیت مرور شما از کوکی ها استفاده میکند، در صورتی که از این تارنما دیدن میکنید به معنای پذیرفتن سیاست های قانون کوکی میباشد. پذیرفتنبیشتر بخوانید

سیاست حفظ حریم شخصی