گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

معرفی مادربرد گیمینگ ROG Strix X570 از سوی شرکت ASUS

ROG Strix X570 Motherboards

سری جدید مادربرد های گیمینگ شرکت ASUS تحت معرفی مادربرد گیمینگ ROG Strix X570 عنوان ROG Strix X570 از سوی این شرکت رونمایی شد. این مادربرد گیمینگ از قابلیت های بسیار خوبی در طراحی معماری سخت افزاری خود استفاده کرده است تا بتواند از بهترین بازدهی ممکن در نوع خود برای اجرای بازی های ویدئویی استفاده کند. در این خصوص شرکت ASUS گام دیگری در خصوص شعار خود یعنی Republic of Gamers (جمهوری گیمرها) برداشته است. در نگاه کلی میتوان گفت که ROG Strix X570 شامل این قطعات میباشد:

این قطعه ی سخت افزاری از ساختار مادربرد گیمینگ AMD X570 ATX با اسلات های PCIe 4.0 استفاده میکند، از Intel Gigabit Lan با توان 2.5  گیگابایت بر ثانیه برخوردار است، دارای قابلیت Wi-Fi 6 بوده و از 16 دروازه ی انتقال نیروی برق در Power خود بهره مند میباشد، از 2 حافظه ی M.2 با Heatskins استفاده میکند معرفی مادربرد گیمینگ ROG Strix X570 و سرعت انتقال اطلاعات در هارد SATA با توان 6 گیگ بر ثانیه صورت میگیرد، از نسل دوم USB-3.2 بهره مند بوده و از قابلیت تغییر رنگ در داخل محوطه ی کیس برخوردار میباشد که در این خصوص از Aura Sync RGB Lighting استفاده میکند.

ROX Strix X570-E
ROX Strix X570-E

سوکت های AM4 که در این مادربرد تعبیه شده است قادر است تا از نسل دوم و سوم پردازنده های مرکزی AMD Ryzen با حداکثر قدرت و سرعت اتصال استفاده کند که با 2 درایو M.2 همراه میباشد؛ همچنین در این خصوص میتوان به نسل دوم USB 3.2 نیز اشاره داشت که از این قابلیت بهره مند میباشد. این مادربرد از طراحی اختصاصی Aura Sync RGB Lighting استفاده کرده است که محتوای RGB آن برگرفته از نسل دوم طراحی رنگ بندی RGB میباشد. در این مادربرد، به منظور انتقال نیروی بهتر به اجزای سخت افزاری و بازدهی بهینه، از راه حل جدیدی در معماری Power استفاده شده است معرفی مادربرد گیمینگ ROG Strix X570 که علاوه بر وجود 12 ایستگاه نیرو به صورت عادی، 4 ایستگاه دیگر نیز به آن اضافه شده است که جمعاً دارای 16 دروازه انتقال برق بوده و با یک سیستم خنک کننده ی قوی نیز همراه میباشد. این مادربرد از چوک (Choke) هایی از جنس آلیاژ و از خازن ها و باتری های بادوام جهت پشتیبانی از پردازنده های چند هسته ای استفاده کرده است. سیستم خنک کننده ی مرکزی این مادربرد شامل چیپست های Heatsink فعال میباشد که این Heatsink ها از لوله های خنک کننده ی 8 میلی متری استفاده میکنند که از پمپ آب نیز برخوردار میباشد. در رابطه با اتصالات این مادربرد میتوان گفت که ROG Strix X570 در این خصوص از اسلات های PICe 4.0 پشتیبانی میکند، از پرت های نمایش 1.2 و HDMI 2.0 نیز بهره مند میباشد. همچنین همانطور که گفته شد این مادربرد از اتصال USB 3.2 نوع A و نوع C در جهت تبادل داده ها توسط حافظه های خارجی برخوردار است. در رابطه با اتصالات این مادربرد با شبکه میتوان گفت که ROG Strix X570 از LAN با پهنای 2.5 گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند و علاوه بر آن از Intel Gigabit Ethernet و ASUS Lan Guard نیز برخوردار میباشد و همچنین این اتصالات شبکه از (WI-FI 6 (802.11ax پشتیبانی میکند. در این سیستم مادربرد از بهینه سازی های مختلفی معرفی مادربرد گیمینگ ROG Strix X570 در طراحی معماری آن استفاده شده است که میتوان به سیستم تنظیم خودکار و بستری به منظور Overclocking اشاره کرد. لازم به ذکر است که ROG Strix X570 از قابلیتی برخوردار است تا بتواند در پردازش بازی های ویدئویی، از بهترین قالب صدا استفاده کند که به گفته ی سازندگان، آنها سعی داشتند تا صدا ها را به طبیعی ترین شکل ممکن به گوش بازیکن برسانند.

به طور کلی این مادربرد از طراحی بسیار عالی در نوع خود برخوردار میباشد و ریز جزئیات دیگری نیز وجود دارد که باید به صورت تخصصی به آن پرداخته شود. لازم به ذکر است که یکی از قابلیت های مجموعه ی پردازنده هایی که بر روی این مادربرد تعبیه میشوند (اعم از پردازش گرافیک و پردازش مرکزی)، پشتیبانی از سری گرافیک های AMD Radeon VEGA میباشد. همانطور که در ابتدای نوشته گفته شد، این مادربرد شامل چند سری مختلف میباشد. علاقمندان میتوانند جهت بررسی موقعیت قسمت های مختلف این مادربرد به وبسایت رسمی شرکت ASUS مراجعه نمایند.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتنادامه