گیمرپا
مرجع رسمی اخبار، نقد و بررسی و مقالات اختصاصی بازی‌های رایانه‌ای

بررسی Dirt Rally 2.0 یکی از برجسته ترین بازی های شبیه سازی رالی

بررسی Dirt Rally 2.0

Dirt Rally 2.0، یکی از عناوین برجسته در سبک ماشین سواری و مسابقه ای محسوب میشود که خیلی از تاریخ انتشار آن نمیگذرد و در این میان برای سری بازی های ماشین سواری بررسی Dirt Rally 2.0 مسابقه ای رقیب قابل توجهی محسوب میشود و طرفداران خاص خود را دارد. این بازی توسط شرکت Codemasters  ساخته شده و به واسطه ی همین شرکت نیز عرضه میگردد. ما در این مقاله قصد داریم که نگاهی به نوع ساختار گیم پلی و طراحی شبیه سازی بازی بپردازیم و Dirt Rally 2.0 را با سایر بازی های هم سبک خودش مقایسه کنیم.

این بازی در منوی اولیه خود جزئیات بسیاری را جای داده که درخصوص اجرای حالت های بازی میتوان به قسمت های Rally، RollyCross، Community Events، AI Challenge و… اشاره کرد. این بازی به گونه ای طراحی شده که قطعات اصلی ماشین شما نظیر، موتور، بررسی Dirt Rally 2.0 اگزوز، گیرباکس، رادیاتور و … میتواند از لحاظ فنی دچار تخریب و خسارت شوند و بازیکن باید هرچه زودتر برای برطرف کردن آن دست به کار شود، چرا که اگر این روند ادامه داشته باشد میتواند درجریان بازی دردسر ساز شود. از مزیت های این بازی مثل WRC 7  که در سال 2017 عرضه گردیده نیز دیده شده است، تنوع در موقعیت مکانی جاده ها، نوع جاده ها، وضعیت آب و هوایی جاده ها، نوع سطح جاده و جزئیات بسیار دیگری که همگی بر روی روند بررسی Dirt Rally 2.0 گیم پلی بازی تاثیر گذار هستند وجود دارد؛ این تاثیر گذاری میتواند لغزندگی جاده براثر باران، لیز بودن جاده بخاطر برف و یخ و جزئیات دیگری که تماماً به شکلی واقع گرایانه طراحی شده است را شامل شود تا بتواند به طبیعی تر جلوه کردن بازی کمک کند. بازیکن قادر است پیش از اجرای مسابقه نوع لاستیک مدنظر خود را نیز تعیین کند، انتخاب این لاستیک ها میتواند میزان بازدهی و دوام آنها را مشخص کند، همچنین لازم به ذکر است که در این بازی میتوان از لاستیک های یدکی نیز استفاده کرد. در Dirt Rally 2.0 مشخصاتی بررسی Dirt Rally 2.0 که شامل حال جاده ها میشود: میزان طول جاده، تغییر ارتفاع، تعداد نواحی سرویس دهی، وضعیت جاده، نوع سطح جاده میباشد. همانطور که متوجه شدید، جاده ها در این بازی از خصوصیات قابل توجهی برخوردار هستند و به گونه ای طراحی شدند که بتوانند در راستای سبک بازی که شبیه سازی مسابقات رانندگی میباشد گامی مثبت بردارند.

شبیه سازی مسابقات رالی در Dirt Rally 2.0
شبیه سازی مسابقات رالی در Dirt Rally 2.0

مسابقات در Dirt Rally 2.0

در این بازی، بازیکن به جای راننده بازی میکند و یک کمک راننده که در کنار راننده مینشیند، چالش ها موجود در جاده را بر اساس نقشه ای که در دست دارد مشخص میکند. همانطور که فهمیدید، این بازی از نقشه ی خاصی برخوردار نیست و فقط بررسی Dirt Rally 2.0 به واسطه ی نواری که در قسمت سمت چپ صفحه قرار دارد، متوجه میشود که چه میزان از مسیر را طی کرده و چه میزان دیگری را باید طی کند. کمک راننده در این بازی مشابه با WRC 7  و عناوین مختلف دیگری که در قالب شبیه سازی ماشین های مسابقه ای رالی ساخته شده اند، پیش از رسیدن به پیچ ها و سایر چالش های پیش رو در جاده، بازیکن را هوشیار میسازد که در امتداد راه چه چیزی انتظار آن را میکشد، دست انداز، پیچ خطرناک با درجات بالا، تنگ بررسی Dirt Rally 2.0 یا گشاد شدن جاده یا هر چیز دیگری که میتواند در حین رانندگی اتفاق بیوفتد. شبیه سازی جاده ای و شبیه سازی رانندگی در این بازی به شکل قابل تحسینی پیاده سازی شده، به گونه ای که بازیکن میتواند لغزیدن در جاده های بارانی را به شکل ملموسی حس کند، علاوه بر آن نحوه ی رانندگی راننده در بازی که شامل سرعت عمل آن در کنترل ماشین و چرخاندن فرمان ماشین به علاوه تعویض دنده میباشد را شامل شود. متاسفانه در Dirt Rally 2.0 ماشین ها پس از برخورد با چیزی مثل صخره واکنشی که باید را از خود نشان نمیدهند و از آن خاصیت تخریب پذیری که باید برخوردار نمیباشند. اما با این اوصاف ضربه ای که به بدنه ی ماشین وارد شده شامل خسارت میشود بررسی Dirt Rally 2.0 و پس از پایان مسابقه باید آن را تعمیر کرد، به علاوه این تعمیرات شامل قطعات اصلی ماشین نظیر موتور، اگزوز، ترمز و … نیز میشود. گیم پلی Dirt Rally 2.0 بخاطر شبیه سازی رانندگی از کنترل بسیار حساسی بهره مند میباشد تا بتواند به واقع گرایانه جلوه کردن بازی کمک کند . شاید بهتر بود که در خصوص واقع گرایانه جلوه دادن بازی، کمی به بدنه ی ماشین در حین رانندگی هم جلوه بخشیده میشد، منظور این است که مثلاً بازیکن در حین رانندگی در یک جاده ی گِلی، لرزشی احساس نمیکند به گونه ای که انگار در یک جاده ی صاف آسفالت رانندگی میکند. اگر این روند لرزش ماشین در جاده های Off-Road  پیاده سازی میشد، میتوانست این بازی را خیلی هیجان انگیزتر از چیزی که هست جلوه دهد. به طور کلی Dirt Rally 2.0 از گرافیک، صدا گذاری، جلوه های بررسی Dirt Rally 2.0 بصری، نور پردازی و شبیه سازی خوبی در پیاده سازی مسابقات رالی برخوردار میباشد و همچنین در طراحی جاده ها و طبیعت بازی به خوبی ظاهر شده است. این بازی توانسته از سوی منابع مختلف امتیاز خوبی را کسب کند. Dirt Rally 2.0 از تاریخ 26 فوریه 2019 برابر با 7 اسفند 1397 برای پلتفرم های Microsoft Windows، Xbox One  و PS4  در دسترس قرار گرفت.

فرستادن دیدگاه

نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد بود و انتشار نخواهد یافت.

این تارنما جهت افزایش کیفیت مرور شما از کوکی ها استفاده میکند، در صورتی که از این تارنما دیدن میکنید به معنای پذیرفتن سیاست های قانون کوکی میباشد. پذیرفتنبیشتر بخوانید

سیاست حفظ حریم شخصی