Mad Max | نگاهی متفاوت در کنار نقد و بررسی ساختار و گیم پلی بازی

احتمالاً تاکنون سری فیلم های Mad Max (مکس دیوانه) را دیده باشید، این سری فیلم ها قالباً در ژانر اکشن و با موضوع آخرالزمان ساخته شده اند و عناوین مختلفی تاکنون از آن منتشر شده و خواهد شد. آخرین سری این فیلم در سال 2015 با عنوان Fury Road با نقش آفرینی Tom Hardi به نمایش کشیده شد. در سپتامبر همان سال شرکت ناشر این فیلم یعنی Warner Bros با همکاری شرکت بازی سازی Avalach Studio، یک بازی ویدئویی با عنوان Mad Max منتشر کردند که ما در این مقاله به بررسی این بازی میپردازیم و نقاط ضعف و قوت آن را مشخص میکنیم.

Mad Max

داستان

داستان بازی حول محور شخصیتی به نام مکس دنبال میشود که از او با نام مکس دیوانه یاد میکنند. شاید پس از آنکه این شخصیت را ببینیند با خود بگویید که واژه ی دیوانه درخور این کاراکتر نیست و اصلاً به او نمیاید، اما در ادامه متوجه خواهید شد که این شخصیت در درگیری های فیزیکی و رانندگی با ماشین جنگی، در خود خوی دیوانگی دارد. مکس که همسر و دختر خود را از دست داده است، مورد حمله دشمنان قرار میگیرد که همین امر موجب از دست رفتن ماشین مکس در دل کویر میشود. در امتداد داستان مکس یک سگ پیدا میکند و با او همراه میشود و دیری نمیپاید که با شخصیت مکمل بازی یعنی Chumbucket آشنا میشود. Chumbachet موجود انسان گونه ای که شباهت هایی به انسان های نئاندرتال دارد، در همین موقعیت مکس و Chumbucket به یک تیم 2 نفره مکمل تبدیل میشوند و یکدیگر را تا انتهای داستان همراهی میکنند. داستان این بازی شاید از جذابیت آنچنان تاثیر گذاری بهره مند نباشد، اما در مراحل پایانی آن به شکلی تکان دهنده و غیر قابل پیش بینی پایان میابد.

گیم پلی

این بازی در سبک اکشن سوم شخص ماجراجویی و بقا (Survival) ساخته شده و از حالت ماشین جنگی برخوردار میباشد که یکی از خصوصیات اصلی بازی محسوب میشود. گیم پلی Mad Max را میتوان به 2 قسمت تقسیم کرد: 1- حالت پیاده، 2- حالت سواره که به بررسی آنها میپردازیم

شخصیت اصلی Mad Max
شخصیت اصلی Mad Max

حالت پیاده:

در این حالت مکس بدون استفاده از ماشین وارد عمل میشود که به گونه ای هنر مبارزه ی خود را بدون استفاده از ماشین به رخ دشمنانش میکشد. در این حالت مکس میتواند از یک اسلحه ی Shotgun که در ابتدای بازی پیدا کرده استفاده کند یا میتواند از مبارزه ی فیزیکی بهره گیری کند که مبارزات فیزیکی بازی از هیجان بالایی برخودار میباشد. یکی از علت های اصلی هیجان در مبارزات فیزیکی، روش های حمله و دفاع مختلفی میباشد که توسط شخصیت اصلی بازی صورت میگیرد. از سوی دیگر مکانیزم حرکتی که در مبارزات پیاده سازی شده به شکل مطلوبی طراحی شده است و بازیکن اگر بر روی بازی تمرکز داشته باشد میتواند 1 تنه حریف چندین نفر شود. در حالت مبارزه ی فیزیکی، مکس میتواند از یک سری سلاح های سرد نیز استفاده کند، این سلاح ها یا در قالب چاقویی میباشد که در یک آن برای پایان دادن به کار دشمن استفاده میشود و متاسفانه قابل بازیابی نیست تا دوباره نظیر آن یافت شود، و از سوی دیگر سلاح های سرد سنگینی که بیشتر از سوی دشمن حمل میشود نیز قابل استفاده میباشد که درصد های مختلفی به میزان Damage اضافه میکند. یکی دیگر از قابلیت های مهم در مبارزات فیزیکی مکس، قابلیت Fury میباشد؛ متاسفانه نحوه بکار گیری حالت Fury توسط بازیکن کنترل نمیشود و فقط پس از آن که بازیکن میزان ضربه های مشخصی را به دشمنان خود وارد کند این حالت فعال میشود. حالت Fury به نوبه ی خود کاملاً گویای خوی وحشی گری مکس میباشد، به گونه ای که میتوان در این حالت شیوه ی مبارزه ای که بیشتر در مسابقات کشتی کج WWE دیده میشود را شاهد بود. البته لازم به ذکر است که یکی از مزیت های حالت Fury چنین است که اگر تمام دشمنان را پیش از آن که این حالت به اتمام برسد نابود کنید، Fury به صورت خودکار متوقف میشود و مانع به اتمام رسیدن آن میشود.

حالت سواره:

در این حالت، مکس به وسیله ی سپر مستحکمی که جلوی ماشین خود تعبیه میکند میتواند با ضربه به ماشین های دشمن خسارت وارد کند، البته لازم به ذکر است که مبارزه در این حالت فقط به ضربات ماشین ها محدود نمیشود و مکس میتواند با اسلحه خود در ماشین به سمت دشمن شلیک کند. از امکانات دیگری که در حالت سواره برای حمله در اختیار بازیکن قرار دارد، استفاده از اسنایپر رایفل میباشد که توسط مکس در باری پشت ماشین انجام میپذیرد. Chumbucket شخصیت انسان نمایی که مکس را در طول بازی همراهی میکند از این مبارزات غافل نیست؛ او استفاده از یک سری نیزه های الکتریکی که پس از برخورد موجب انفجار میشود را به علاوه یک گیره کاربردی که بیشتر جهت کشیدن و از جا کندن اجسام استفاده میشود را انجام میدهد.

ماشین Mad Max
ماشین Mad Max

امکانات بازی

در Mad Max، هم شخصیت اصلی بازی و هم وسیله ی نقلیه آن قابل شخصی سازی میباشند، اما این شخصی سازی الزاماً جلوه ی ظاهری نداشته و اکثر امکاناتی که در اختیار بازیکن قرار دارد کاربردی میباشند. این امکانات قابل شخصی سازی به 2 دسته تقسیم میشوند که یک قسمت مربوط به شخصیت اصلی بازی یعنی مکس بوده و قسمت دیگر مربوط به ماشین آن میباشد. در واقع امکانات موجود برای مکس و ماشین آن یکی از اساسی ترین و حیاتی ترین جزئیات بازی میباشد که باید با دقت به آن پرداخته شود. دلیل اینکه باید با دقت به این قضیه پرداخت این است که مثلاً قطعه ی مشخصی در لیست ارتقاء ماشین وجود دارد که ممکن است میزان سرعت را افزایش دهد، اما میزان تسلط و کنترل روی ماشین را کم کند، یا قطعه ی دیگری که باعث افزایش قدرت بدنه ماشین میشود اما از سوی دیگر بخاطر سنگین شدن آن میتواند کنترل و سرعت شتاب را کاهش دهد. ماشین در این بازی نقش بسیار مهمی را ایفا میکند، در این بازی همه ماشین باز هستند و از یک جهت همه با ماشین هایشان باهم به رقابت میپردازند.

امکاناتی که برای شخصیت مکس در دسترس میباشد پنجه هایی است که در مبارزات کاربرد دارد و ارتقاء دادن آن میزان Damage به دشمن را افزایش میدهد، از دیگر امکانات مکمل و جدای از پنجه ها، محافظی میباشد که روی ساعد دست قرار میگیرد و بیشتر برای دفاع در حین مبارزه استفاده میشود. لباس مکس یکی دیگر از امکانات حیاتی برای کاهش دادن میزان Damage وارد شده از سوی دشمن میباشد. در این بازی مقدار فشنگ برای سلاح ها، چاقو و و سایر مهمات محدود میباشد و میتوان با ارتقاء سطح ظرفیت، مقدار ذخیره مهمات را افزایش داد. شاتگان تنها اسلحه موجود برای مکس در حالت پیاده محسوب میشود که از انواع مختلف تک تیر، 2 تیر و چند تیر برخوردار میباشد که میزان Damage آن ها نیز متفاوت است. یکی از کاربردی ترین امکانات موجود، در قسمت توانایی ها(Skills) میباشد که در آن تعداد قابل توجهی Skill وجود دارد و بازیکن میتواند با گرفتن آن شیوه های جدیدی به مبارزه ی مکس در بازی اضافه کند که به هیجان هر چه بیشتر مبارزات کمک میکند. چهره ی مکس به صورت پیش فرض قابل شخصی سازی میباشد، همچنین این شخصیت از یک سری ابزار های اصلی بهره مند است که شامل دوربین شکاری، منور(جهت احظار Chumbucket برای انتقال ماشین به سوی شما)، چراغ قوه(برای روشنایی بیشتر محیط های تاریک)، قمقمه (برای تجدید میزان سلامتی) و … میباشد.

امکاناتی که در این بازی شامل حال بازیکن میشود، ماشین مکس را هم دربر میگیرد و به گونه ای امکانات و Skill های ماشین از خود مکس بیشتر میباشد. قابلیت های موجود برای ماشین به اندازه ی مطلوبی حرفه ای بوده و میتوان حتی ماشین سواری در Mad Max را با سایر بازی های اتوموبیل رانی مقایسه کرد. از سوی دیگر شبیه سازی مکانیکی ماشین در حین رانندگی در جاده به خوبی طراحی شده است. ماشین قابل شخصی سازی در این بازی، هم به صورت ظاهری و هم به صورت فنی شامل سپر جلوی ماشین که بیشتر برای ضربه زدن به جایی استفاده میشود، پوشش مستحکم زرهی که اطراف ماشین را احاطه میکند و وظیفه آن کاهش میزان خسارتی میباشد که از سوی دشمن به ماشین وارد میشود، موتور ماشین به انواع مختلف V6 و V8 تقسیم میشود که وظیفه ی شتاب ماشین را بر عهده دارد. انواع اگزوز ها هم از قابلیت های ماشین محسوب میشود که ارتقاء آن حداکثر میزان سرعت را افزایش میدهد و در مجاورت آن باعث کاهش کنترل بر روی ماشین میشود. از سوی دیگر، نوع لاستیک و کمک فنر ماشین میتواند به کنترل بهتر آن کمک کند. یکی دیگر از عناصر کاربردی مکمل ماشین، Boost میباشد که در واقع قابلیت نیتروژن را بر روی ماشین تعبیه میکند. 2 امکان دیگری که ماشین سواری در Mad Max را نسبت به سایر بازی های ماشین سواری مجزا میکند، ایجاد تیغه بر روی بدنه ماشین و چرخ های ماشین میباشد؛ تیغه های روی بدنه ماشین که ظاهری جوجه تیغی مانند به آن میدهد، زمانی کاربرد خود را نشان میدهد که در حین رانندگی دشمن بر روی ماشین شما میپرد. تیغه های چرخ ماشین نیز از کاربرد خاص خود بهره مند میباشند و بیشتر در مواقعی که در حین حرکت، ماشین دشمن به ماشین شما اصابت میکند موجب ایجاد خسارت میگردد. 4 امکان دیگری که به ماشین شما خاصیت Weaponary میدهد، برخورداری از قابلیت Sniper Rifle، گیره، رعدوبرق و کنار سوز میباشد. قابلیت Sniper Rifle مستقیماً توسط Max انجام میشود اما قابلیت های گیره و رعدوبرق به واسطه ی Chumbucket همراه مکس که در باری ماشین حضور دارد انجام میشود. همچنین یکی از مهمترین مسئولیت های Chumbucket در این بازی، تعمیر کردن ماشین در زمانی میباشد که دچار خسارت شده یا در شرف انفجار میباشد. قابلیت های دیگری برای ماشین وجود دارد که بیشتر جنبه ی نمایشی داشته و کاربردی ندارند. از جمله این قابلیت ها میتوان به رنگ ماشین، نوع بدنه ی ماشین و طراحی های مختلف بدنه اشاره داشت. یکی دیگر از قابلیت های جالب این بازی نماد گرایی میباشد، مکس میتواند پس از شکست دادن سردمداران نواحی مختلف در هر قلمرو، نماد آن را غارت کرده و روی کاپوت یا سپر عقب ماشین خود وصل کند.

نقشه و طبیعت

Mad Max از نقشه ی نسبتاً پهناوری بهره مند است، سرتاسر این نقشه را طبیعیتی کویری و بیابانی به اشکال مختلف تشکیل داده است. با وجود اینکه مبنای طبیعت این بازی در قالب کویر طراحی شده، اما موقعیت های مکانی مختلف موجب شده است که بازیکن در حین بازی احساس یکنواختی نکند. مثلاً در جنوب این نقشه، نواحی با طبیعت سفید رنگی وجود دارد که در واقع شوره زار ها را به تصویر میکشد، در این نواحی صخره های ساحلی همراه با جلبک های خشک شده و مرجان های دریایی دیده میشود و در مجاورت آن، کشتی های به گل نشسته ای که تقریباً نابود شده اند به چشم میخورد؛ در واقع این نواحی بیانگر آن است که قبلاً در چنین محیطی دریایی وجود داشته که حال کاملاً خشک شده است. این طبیعت بیابانی در نقاط مختلف نقشه تغییر شکل میدهد، به گونه ای که بتواند تنوع قابل لمسی را در نواحی مختلف ایجاد کند. طبیعت این بازی در حین زیبایی که قالب کویر را در خود جای داده است، از رویداد های جالب، هیجان انگیز و در عین حال خطرناکی نیز استفاده میکند که به عنوان نمونه میتوان به گردباد ها و طوفان های رعد آسای متعدد و مخربی اشاره کرد که تقریباً در هنگام وقوع آن هیچ نقطه ای امن نیست. در واقع Mad Max جزء اولین بازی هایی میباشد که در نوع خود بلایای طبیعی را به شکل مطلوبی در جریان گیم پلی خود ایجاد کرده است.

نقشه این بازی شامل چند قلمرو مختلف میشود که هر قلمرو رهبران خود را دارد، این قلمرو ها به کمپ های مختلفی تقسیم میشوند که پایگاه ها، چاه های روغن و … را تشکیل میدهند. از سوی دیگر قسمت های بسیاری وجود دارد که در آن تعداد انگشت شماری از دشمنان اردوگاه های کوچکی زده اند، بازیکن میتواند با هدف غارت این اردوگاه های کوچک به آنها حمله کند. در هر منطقه، بالن هایی وجود دارد که بازیکن میتواند به واسطه ی آن موقعیت های مکانی مختلف را در هر منطقه شناسایی و آنها را به نقشه اضافه کند، قابلیتی مشابه با بازی Assassin’s Creed. از آنجایی که این بازی تصویری از پایان دنیا را به سبک خودش نمایش میدهد، نابودی به شکلی واضح در طبیعت بازی دیده میشود، شیوه ی زندگی مردم بسیار سخت و طاقت فرساست، کمبود آب و غذا یکی از مشکلات اصلی محسوب میشود که یکی از مهمترین دلایل وقوع درگیری های جاری در بازی است.

نقشه Mad Max
نقشه Mad Max

توضیحات تکمیلی بازی

در Mad Max به 3 طریق میتوان Health یا میزان سلامتی را تجدید کرد، اول و رایج ترین روش نوشیدن آب میباشد که مکس از طریق قمقمه ی خود از آن بهره مند میشود، شیوه ی دیگر پر کردن میزان سلامتی خوردن غذای سگ، حیوانات کوچک بیابانی نظیر مارمولک و کرم های افتاده در بدن جنازه ها میباشد. شاید کمی چندش آور بنظر برسد اما اگر این بازی را تجربه کنید، خواهید فهمید که چاره ای جز اینکار نیست، چرا که کل نقشه را فقط بیابان فراگرفته است و هیچ نشانی از حیات دیده نمیشود. یکی از مهمترین نکات مربوط به این بازی Scrap ها هستند. Scrap ها نوعی امتیاز در بازی محسوب میشوند که بازیکن میتواند به واسطه ی آن، شخصیت مکس و ماشین آن را ارتقاء دهد. Scrap ها به تعداد معدودی در کمپ های مختلف و در ماشین ها وجود دارند که پس از منفجر شدن آنها بدست میایند؛ همچنین بازیکن پس از تسخیر کمپ های مختلف، پس از گذشت بازه ی زمانی مشخص به صورت خراج از آنها Scrap دریافت میکند، به گونه ای که هر چه تعداد کمپ های تسخیر شده افزایش یابد، این میزان خراج نیز روندی رو به رشد پیدا میکند. Scrap در واقع مهمترین نقش در ارتقای هرچیزی در بازی را ایفا میکند. در این بازی خاصیت تخریب پذیری به شکل قابل قبولی وجود دارد و تا حد موجود از حساسیت خوبی نیز برخوردار است. یکی از قابلیت هایی که برای ماشین مکس وجود دارد این است که به هیچ عنوان چپ نمیکند، البته لازم به ذکر است که این امر فقط بخاطر Chumbuchet انجام شده است که در باری ماشین حضور دارد و اگر ماشین به هر شکلی چپ کند اولین نفر او آسیب میبیند، و دقیقاً به همین علت این اتفاق نمیوفتد. یکی از جزئیاتی که بیشتر به واقع گرایانه بودن بازی کمک میکند استفاده از بنزین برای ماشین میباشد که در قالب گالن های سوخت طراحی شده است. این گالن ها علاوه بر اینکه به ماشین سوخت میرسانند میتوانند جهت منفجر کردن جایی یا چیزی کاربرد داشته باشند. یکی از نکات تاثیر گذار در بازی Mad Max، تصاویر قدیمی و متن هایی هستند که بازیکن اکثراً آنها را از کمپ های کوچک بدست میاورد. این تصاویر معنا دار به گونه ای حال حاضر زندگی ما را به تصویر میکشند که مکس از آینده به چنین تصاویر تأمل برانگیزی خیره شده و به زندگی امروز ما مینگرد و حسرت میخورد، اینکه انسان ها به خوبی و دور از نابودی زندگی میکنند، کودکان لبخند میزنند و بازی میکنند و یکی از مهمترین زیبایی های هستی را با وجودشان به خود اختصاص میدهند، عشق و محبت در میان انسان ها رواج دارد و کسی بخاطر چند قطره آب کسی را نمیکشد و کسی از تشنگی در دل کویر تلف نمیشود، دریا ها خروشان هستند و صدای امواج آنها از تصویر به گوش میرسد و دریا خود به تنهایی علاوه بر زیبایی آرامش را در خود جای داده است، زیبایی هایی که به هیچ شکل در دنیای مکس دیده نمیشود، این عکس های قدیمی نشان میدهد که مردم طبیعت را دوست دارند و به حیوانات اهمیت میدهند و برای آنان جایگاه ویژه ای قائل هستند، انسان تشکیل خانواده میدهد و با آنها بهترین اوقات را صرف میکند؛ موضوعاتی که به واسطه ی این تصاویر به نمایش کشیده میشود هیچ کدام در محیط بازی وجود خارجی ندارند و رفته رفته تبدیل به خیال میشوند. در کنار این تصاویر عکس همسر و فرزند مکس در کنار هم وجود دارد که مکس نمیداند وجود آنها را در چنین شرایط سختی آرزو کند، یا از نبودن آنها تنهایی را تحمل کرده و خود خوری کند، شاید همین امر موجب شده است که مکس لقب دیوانه به خود بگیرد، چرا که او در چنین شرایطی هیچ چیزی برای از دست دادن ندارد و خود را به بدترین چالش ها فرو میبرد تا جدا از کمک به بشر برای دوری از نابودی، بتواند گامی در راستای رسیدن به خانواده خویش بردارد. مکس شخصیتی تنها و بسیار کم حرف است که لزومی نمیبیند خود را به کسی معرفی کند، شاید با خود میپندارد که مکس همراه با خانواده اش مرد و از آن پس فقط خود را مرده ی متحرکی در دل کویر میبیند، کویری که روشنایی آن نیز تاریکی مطلق است و نیستی و نابودی و ناامیدی را بدون هیچ هدفی با خود همراه دارد، اما در این میان شرافتی در قلب مکس وجود دارد که برای تشنگانی که در دل کویر هستند ساقی گری کند و با عزت و احترام به آنها آب بدهد.

طبیعت Mad Max
طبیعت Mad Max

سخن پایانی

به طور کلی Mad Max عنوان تجربه برانگیزی محسوب میشود که هنوز طرفداران خاص خود را داشته و در لیست بهترین بازی های بازیکنان مختلفی وجود دارد. Mad Max همانند سایر بازی های موفق از یک سری معایب هم برخوردار است. در این بازی تنها کسی که به صورت مستقیم از اسلحه استفاده میکند مکس میباشد، اشکال اول اینجاست که دشمنان از اسلحه استفاده نمیکنند و اشکال دوم اینکه مکس فقط از اسلحه ی shotgun استفاده میکند، shotgun اسلحه ی بدی نیست ولی شاید تنوع در داشتن اسلحه میتوانست گیم پلی متفاوت تری را رقم بزند. البته لازم به ذکر است که دشمن تنها در یک صورت از اسلحه استفاده میکند و آن هم Sniper هایی هستند که بالای برجک های گوناگونی قرار دارند و شاید تعداد آنها در مختصات قابل توجهی از یک ناحیه نهایتاً به 10 نفر برسد. یکی از قابلیت های مثبت این بازی، اضافه کردن وسیله نقلیه مختلف دشمن در گاراژ میباشد، اما متاسفانه ماشین های دشمن نه از لحاظ فنی و نه از لحاظ ظاهری قابل شخصی سازی نیستند، در صورتی که اگر این اتفاق می افتاد، Mad Max را خیلی گسترده تر از چیزی که هست نشان میداد. اگر این بازی را تجربه کرده باشید، حتماً با حملات تیمی بسیاری مواجه شده اید، در این بازی حملات تیمی گاهاً بسیار وحشیانه انجام میپذیرد، مسئله معقول بودن یا نبودن این حملات نیست، بلکه قضیه این است که اگر شما در بازی یک کمپ را تسخیر کنید، افرادی از جبهه شما وارد این کمپ ها میشوند، اما صرفاً فقط حکم سیاهی لشگر را دارند و هیچ مسئولیتی بر عهده آنها نیست. اگر این افراد به تعداد معدودی میتوانستند بازیکن را در حین بازی همراهی کنند و یا زمانی که چنین حملات وحشیانه ای صورت میگیرد نقش کوچکی را ایفا کنند، گیم پلی بازی میتوانست هیجان انگیزتر باشد و همچنین میتوانست در این شرایط طبیعی تر نیز جلوه کند تا اینکه مکس به تنهایی ادوات دفاعی یک کمپ را نابود کند، دروازه کمپ را بشکند و وارد آن شود و در ادامه 30 نفر را یک تنه از پا در بیاورد. یکی دیگر از نکاتی که باید کمی بیشتر به آن توجه میشد در رابطه با Sniper Rifle میباشد، که هم در رابطه با مکس و هم در رابطه با دشمن صدق میکند؛ متاسفانه تیری که از سوی دشمن Sniper شلیک میشود به طوری که باید به مکس آسیب نمیزند، در صورتی که بازکنان بازی های Shooting خوب میدانند که این اسلحه به اندازه ای قدرتمند میباشد که گاهاً با یک تیر کار حریف را خلاص میکند. همچنین این موضوع در رابطه با تیراندازی مکس با Sniper Rifle نیز صدق میکند، متاسفانه طراحی گیم پلی استفاده از این اسلحه برای مکس ضعیف بوده و خوب شبیه سازی نشده است؛ این اسلحه در هنگام شلیک هیچ عکس العملی از خود نشان نمیدهد و هیچ لگدی نمیزند، به گونه ای که انگار با یک اسلحه ی اسباب بازی مشغول شلیک هستید. در این بازی وقتی ماشین به نهایت خسارت میرسد به بازیکن 5 ثانیه مهلت داده میشود تا از ماشین به هر شکلی خارج گردد که Chumbucket پس از آن به تعمیر ماشین بپردازد، اگر این امر بار ها انجام پذیرد باز هم به انفجار کامل ماشین منجر نمیگردد و مجدداً توسط Chumbucket تعمیر میشود. طرفداران بازی های Shooting به خوبی میدانند که مهمترین قابلیت اسلحه ی Shotgun پس از تیر اندازی پخش شدن تیر میباشد، اما در این بازی اینگونه نیست، یعنی اگر هدف با شما فاصله ی نسبتاً زیادی داشته باشد میتوانید به سادگی به او شلیک کنید، انگار که از یک اسلحه ی معمولی استفاده میکنید. اینکه بتوانید به نقطه ای دور شلیک کنید اشکال قضیه نیست، موضوع اینجاست که Shotgun همچین قابلیتی ندارند و سازندگان میتوانستند اسلحه ی دیگری را جایگزین آن کنند. واضح است که سازندگان این بازی جداً تلاش کردند تا بهترین صداگذاری ممکن را بر روی بازی انجام دهند که این روندی قابل تحسین است. مکانیزم حرکتی ماشین در جاده های بیابانی و خارج از آن به شکل مطلوبی طراحی شده، به گونه ای که میتواند حرکت در جاده های شنی و خاکی کویر را به طور قابل لمسی در قالب Off-Road به اجرا بگذارد. اینکه بازیکن بتواند به واسطه ی سگ میادین مین را تشخیص داده و کشف کند به طبیعی تر جلوه کردن بازی کمک میکند، اما اینکه مین چگونه خنثی شود مسئله ی مهمی میباشد، متاسفانه در این بازی مین فقط به یک روش خنثی میگردد و آن اینکه یا خود مکس باید روی آن برود که طبعاً خواهد مرد، یا میتوان با ماشین روی آن رفت تا منفجر شود. اگر راه آسانتری حتی اگر شلیک با اسلحه یا نیزه ی الکتریکی موجب انفجار مین میشد خیلی بهتر بود و وقت زیادی را به خود اختصاص نمیداد. حال که صحبت از خاصیت های Weaponary ماشین مکس شد، بهتر است در رابطه با کنار سوز(Side Burner) نیز گفته شود، در این خاصیت لوله هایی در کناره های ماشین کار گذاشته میشود که وقتی ماشین دشمن در حال حرکت از کنار شماست، به واسطه ی این قابلیت میتوان ماشین دشمن را سوزاند، این خاصیت امکان بسیار خوبی در راستای خاصیت Weaponary محسوب میشود اما متاسفانه مصرف سوخت آن بسیار بالاست و خیلی سریع موجب خالی شدن باک بنزین میشود.

Mad Max به نسبت حجم مناسبی که دارد، از گیم پلی نسبتاً طولانی برخوردار میباشد، یعنی بازیکن اگر فقط برای بخش داستانی بازی وقت بگذارد، این بازی میتواند به صورت میانگین و مفید تا 30 ساعت به بازیکن گیم پلی دهد، اما اگر بازیکن نسبت به Mad Max علاقه نشان دهد و بخواهد بیشتر به ماجراجویی بپردازد، این بازی بستر مناسبی را در این خصوص فراهم کرده است به طوری که با احتساب مراحل جانبی، قلمرو ها، کمپ ها، مسابقات و … میتواند بیش از 100 ساعت به بازیکن گیم پلی دهد. البته لازم به ذکر است که این بازی در اکشن سازی و ماشین سواری آنقدری امکانات در اختیار بازیکن قرار داده است که اگر کاربر نسبت به بازی علاقه مند باشد میتواند تا پاک سازی کامل نقشه گیم پلی صرف کند. Mad Max محصول سال 2015 شرکت Avalach Studio میباشد که اخیراً جدیدترین اثر آن تحت عنوان Generation Zero عرضه شده است؛ همچنین به واسطه ی شرکت Warner Bros انتشار یافته و مورد توجه کاربران بسیاری قرار گرفته است. این بازی از منابع مختلف و منتقدان به صورت میانگین امتیاز 8/5 دریافت کرده و از آن به عنوان یک بازی تجربه برانگیز یاد شده است. Mad Max برای پلتفرم های PC، Xbox One و PS4 استاندارد سازی شده و قابل دریافت میباشد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *