Battlefield V بتا | اولین نگاه | جزئیات نسخه آزمایشی بتلفیلد V

Battlefield V بتا

Battlefield V بتا

این روز ها اخبار زیادی از بازی مورد انتظار بتلفیلد 5 به بیرون درز میکند، چندی پیش بود که خبر معرفی شدن Battlefield V منتشر شد. با انتشار نسخه آزمایشی تصمیم گرفتیم تا از تجربیات شخصی خود برای شما نوشته ای ارسال کنیم.  پیش از معرفی رسمی بازی، شایعه‌های مختلفی پیرامون فضای آن مطرح بودند؛ شایعه‌هایی که مواردی مثل جریان داشتن بازی در ویتنام یا حتی زمان حال و آینده را شامل می‌شدند اما برخلاف باور همه این بار دایس جنگ جهانی دوم، جنگی فراگیر پر از رنج درد و غم را به تصویر کشید مثل حرکت مقاومتی نروژ تقلای خونین فرانسه و هلند.

تغییرات جدید بازی چیست؟

مانند همیشه مدهای کلاسیک بتلفیلد همچون (Conquest،Team Deathmatch،Domination) و … حضور دارند ولی مد جدید و برجسته‌ی بازی بر پایه operations در بتلفیلد 1 ساخته‌شده که grand operations نام دارد، از چهار بخش تشکیل‌شده است، در بخش اول افراد با چتر نجات اعزام می‌شوند و بعد نیروهای اصلی تهاجمی در بخش دوم فرستاده خواهند شد بخش سوم نبرد سهمگین بر سر هدف‌ها (Objectives) و در بخش پایانی بازگشت به بازی (Respawn) غیرفعال و مقدار مهمات محدودتر می‌شود تا تیمی که آخرین نفر از این مهلکه خارج شود برنده میدان باشد. گفتنی است که هر بخش از عملیات در یک روز اتفاق می افتد، یعنی هر grand operations چهار روز در بازی را سپری میکند .

Battlefield V بتا

مد همکاری (co-op) که combined arms نام‌گذاری شده و ایده آن به این شکل است که چهار نفر در یک جوخه(Squad) به یک منطقه نفوذ کرده چند مأموریت را که به‌طور تصادفی معین می‌شوند را انجام داده و خارج می‌شوند.
مد Battle Royale، در حال حاضر اطلاعات زیادی از این مد در دسترس نیست گفتنی است این سبک از بازی حاصل همکاری استودیو Criterion و Dice است.

گیم پلی (Gameplay) :

هسته‌ی بنیادی بازی عوض شده و تأکید بر کار تیمی به‌شدت افزایش یافته که بر دیگر جنبه‌های بازی تأثیر گذار است مقدار مهمات بسیار کم‌تر و بازسازی میزان سلامتی (health regeneration) محدودتر شده به گونه‌ای که پس از درگیر شدن نیاز است تا یک هم‌تیمی شمارا درمان کند یا به شما مهمات برساند اگرچه می‌توانید به منطقه‌هایی که (مرکز درمان) health station و ammo station (ایستگاه مهمات) نام دارند رفته و برای درگیری بعدی آماده شوید که ازنظر بنده این کار آزادی عمل بازیکن را به‌شدت محدود کرده و شما به‌جای تأمل برای چیدن یک نقشه برای شکست  دشمن باید نگران کم بودن مهمات و سلامتی خود باشید به اصطلاح lone wolf ها و one man army ها دیگر جایگاهی در بتلفیلد نخواهند داشت!! کلاس تک‌تیرانداز (recon) به‌شدت تضعیف شده و می‌توان گفت تأثیر چندانی در بازی ندارد زیرا سیستم روئیت دشمن در بازی به‌طور کلی تغییر یافته و به‌جای نشان کردن (Tag) دشمن‌ها در نقشه کوچک (Minimap) کسانی که در نزدیکشان هستند یک نشانه خطر می‌بینند و بس! تأثیر کلاس پزشک (Medic) هم محدودتر شده چون همه می‌توانند هم‌تیمی خود را دوباره احیاء (revive) کنند ظاهراً dice خواسته مشکلاتی که در بتلفیلد وجود نداشتند را حل کند. کلاس پشتیبانی (Support) با اضافه شدن قابلیت مستحکم (fortify) کردن  محیط ، کمک شایانی به بازیکنان به جهت مقاومت بیشتر در برابر حجوم دشمن میکند.

Battlefield V بتا

نقشه‌ها (Maps) :

بیایید روراست باشیم! وقتی بتای یک بازی منتشر می‌شود سازنده سعی در ارائه‌ی بهترین نقشه‌ها را دارد و بهترین نقشه های بتلفیلد چندان هم خوب نیستند. در بتای بازی دو نقشه وجود داشت Rotterdam و Narvik از نظر میزان (Balance) طراحی نقشه‌ها عالی ست ولی ازنظر بصری نه چندان، اشتباه نکنید منظور گرافیک نیست گرافیک بازی مثل همیشه بسیار خوب بوده اما نقشه‌ها تمیز نیستند. رنگارنگ بودن نقشه باعث شده یافتن دشمن در محیط سخت شود انگار نقشه به کمپر ها جایزه می‌دهد!! وقتی درگیری داغ شده و شما به سمت اهداف حمله‌ور می‌شوید شناسایی دشمن به‌مراتب سخت‌تر است. از دیدگاه بنده تنها نکته‌ی مثبت گیم پلی زمان کشتن (time to kill) بازی است که کمتر شده و دشمنان زودتر کشته می‌شوند تأثیر هواپیماها در گیم پلی بازی هم بسیار کمتر شده سیستم پیشرفت در بازی هم محدود است مثلاً شما می‌توانید یک اسلحه را رتبه‌بندی (Rank up) کرده و یک سری پرک به آن اضافه کنید به‌طور مثال دقت هنگام تیراندازی بدون نشانه گرفتن را می‌توان ارتقاء داد یا دقت هنگام نشانه‌گیری همچنین کم تر شدن لگد اسلحه هنگام حرکت یا بی حرکت بودن. در ادامه میتوان میزان خسارت هواپیماها را به هواپیما های دیگر افزایش داد یا میزان صدمات (Damage) به سربازان پیاده (البته این پرک ها قابل تغییر نخواهند بود، امیدواریم این ویژگی تغییر یابد)

صدا و جلوه‌ها (Sound and effect) :

صدای گلوله‌هایی که به سمتتان می آید شلیک تانک‌ها، صدای محیط در فضای بسته عالی طراحی‌شده اما صدای راه رفتن شخصیت‌ها کمتر شده بعضی‌اوقات اصلاً شنیده نمی‌شود در بازی باگ های متعددی وجود داشت که در برخی موارد اصلاً صدای اسلحه ها شنیده نمی‌شد که قابل‌قبول است این نسخه از بازی فقط یک بتاست! گرافیک بازی پیشرفت چندانی نسبت به قبل نداشته بالانس بین جاهای تاریک و روشن می‌توان گفت اصلاً وجود ندارد! تغییر میزان نور هنگام ورود یا خروج از فضای بسته افتضاح بوده که به احتمال زیاد در آینده درست می‌شود.

شخصی سازی (Customization) :

بتلفیلد وی دستخوش تغییرات بزرگی در بخش شخصی سازی شده است، به طوری که به راحتی میتوانید نشانه گیر اسلحه خود را باب میل خود تنظیم کنید البته گفتنی است نشانه‌گیر تنها چیزی نیست که می‌توانید آن را تغییر دهید بلکه می‌توانید در صورت نیاز، به سراغ تغییراتی برای لوله تفنگ، قنداق، پوزه سلاح و غیره نیز بروید.  متاسفانه خبری از این قابلیت برای خودروها و هواپیماها، در زمان عرضه بازی نخواهد بود.

سخن پایانی نویسنده:

بنده به عنوان یک پلیر قدیمی بتلفیلد تجربه خود را از این بازی افتضاح میدانم و برایم نا امید کننده است، گویا بتلفیلد V بی روح و حاصل ادغام Battlefield 1 و Battlefield Hardline است. البته این یک دیدگاه شخصی است، نظر شما راجب بتلفیلد وی چطور است؟ دیدگاهتان را برای ما ارسال کنید!

Battlefield V بتا

Battlefield V بتا

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *